СЕМБЕРИЈА У ЗНАКУ ФИЛИПА ВИШЊИЋА

Јубиларна 30. манифестација “Вишњићеви дани” у Бијељини биће одржана од 3. до 8. новембра и окупиће бројне културне ствараоце који ће свједочити о епском дјелу слијепог српског пјесника и гуслара Филипа Вишњића.

Из Српског просвјетног и културног друштва “Просвјета” Бијељина, које је организатор манифестације, најављено је да ће свечана академија “Вишњићеви дани” бити одржана 4. новембра, а бесједник ће бити универзитетски професор из Београда Бошко Сувајџић. На свечаној академији наступиће хор “Србадија”, Хор Педагошког факултета, етно група, ученици Гимназије “Филип Вишњић” и гуслар Михајло Стевановић.

“Вишњићеви дани” традиционално ће почети подизањем заставе манифестације на централном тргу данас у 10.00 часова. Полагање вијенаца на спомен-обиљежје Филипу Вишњићу у Трнови предвиђено је за 6. новембра.
У оквиру “Вишњићевих дана” биће одржан округли сто поводом 130 година од рођења великог српског писца Милоша Црњанског.
Изразивши велику захвалност свим установама културе у Бијељини на сарадњи у организацији, савјетник градоначелника Радослав Остојић рекао је данас да “Вишњићеви дани” представљају круну културног рада на годишњем нивоу, али и да ће, што се умјетничких преференција тиче, богат овогодишњи програм задовољити укусе различите публике.

Завршни дан манифестације 8. новембра почеће литургијом и поменом Филипу Вишњићу у православним храмовима у Бијељини у 9.00 часова, а затварање “Вишњићевих дана” и спуштање заставе манифестације је у 18.00 часова.

Извор: НовиГлас

ФИЛИП ВИШЊИЋ