НА ГОДИШЊОЈ ИЗЛОЖБИ ОКО 200 РАДОВА УЧЕНИКА И НАСТАВНИКА УМЈЕТНИЧКЕ ШКОЛЕ "ОДИГИТРИЈА"

Око 200 умјетничких радова ученика и наставника Умјетничке школе "Одигитрија" представљено је на 17. изложби ове школе која је вечерас отворена у Бијељини.

Фото: СРНА
Након отварања изложбе у Галерији Центра за културу "Семберија" додијељено је и 14 диплома за најуспјешније ученике који су школовање завршили у "Одигитрији", а даље образовање настављају на некој од ликовних академија.

Јелена Хинић, доцент на Академији за умјетност и конзервацију Српске Православне Цркве у Београду, гдје већ 10 година предаје на предметима везаним за иконопис, рекла је да је сарадња са "Одигитријом" настала у оквиру пројекта ''Хорос Срба Светитеља - Светионик просвјете", који је добио подршку Владе Србије и СПЦ.

- Одигитрија је школа која се показала изузетно квалитетном и јако добро организованом и веома је лепо усмерена на неговање наше традиције. За нас је био изазов да са овом школом успоставимо добру сарадњу. Реткост је да једна оваква школа уопште постоји, на само на нашем простору, него уопште када је реч о нашем народу, рекла је Хинићева новинарима.

Хинићева је истакла да је континуитет који постоји у Одигитрији континуитет који је наслоњен на културу, традицију, цркву и духовност.

- То је оно што, у ствари, обликује младе и ми овде имамо генерације које су на веома добар начин утемељене у духовном и културном смислу, рекла је Хинићева.

Горан Јанићијевић, академски сликар и историчар умјетности, али и дугогодишњи сарадник Одигитрије, рекао је да редовно долази на изложбе ове школе и констатује континуитет развоја и велики напредак.

- Мењају се генерације и тај процес за мене је веома важан јер видим и колико предавачи стасавају у тој школи, рекао је Јанићијевић.

Јанићијевић је оцијенио да је сада тај развој продуктивнији и бржи, предавачи се снажније саживљавају са оним што раде и све је у њиховим рукама.

Извор: СРНА

КУЛТУРА ИЗЛОЖБА ИКОНОПИС УМЈЕТНИЧКА ШКОЛА ОДИГИТРИЈА ЈЕЛЕНА ХИНИЋ