БОРЦИ ЧАСНО И ПОШТЕНО ИЗВРШИЛИ ПОСТАВЉЕНИ ЗАДАТАК

Дефилеом припадника Трећег пјешадијског /Република Српска/ пука Оружаних снага БиХ са заставама ратних јединица Војске Републике Српске /ВРС/, служењем парастоса и полагањем вијенаца, у Бијељини је јуче обиљежен Дан ВРС, Дан семберских ратних јединица и Дан Трећег пјешадијског /Република Српска/ пука Оружаних снага БиХ.

Фото: СРНА
Колона се кретала од касарне "Војводе Степе Степановића" до градског трга и Централног споменика борцима погинулим у Одбрамбено-отаџбинском рату, гдје је служен парастос погинулим борцима, положене руже и заједнички вијенац.

Пред спомеником погинулим борцима заставе ратних јединица дочекали су бројни грађани, породице погинулих бораца, представници 18 ратних јединица ВРС, те делегације Борачке организације, МУП-а Републике Српске и других организација проистеклих из Одбрамбено-отаџбинског рата.

Генерал ВРС Перо Млађеновић рекао је, обраћајући се борцима, да су од 1992. до 1995. године часно и поштено извршили постављени задатак.

"Одбранили сте своја огњишта, породице и Републику Српску - прву државу српског народа западно од Дрине. Највећу захвалност имамо према онима који су животе дали за Српску", нагласио је Млађеновић.

Подсјећајући на ратне тешкоће, НАТО бомбардовање и прекидање веза између јединица, он је рекао да нико није могао прекинити духовну везу између српског народа и српских јединица и уништити одлучност ВРС да одбрани своја огњишта и Републику Српску.
Предсједник градске Борачке организације Миодраг Стевановић рекао је да прошлост и јуначка борба оних који су дали животе у Одбрамбено-отаџбинском рату не смије бити заборављена.

"Данас се сјећамо наших 1.080 бораца који су дали животе у одбрани Републике Српске, у одбрани Семберије, и никада их не смијемо заборавити, увијек на њих морамо подсјећати и одавати им дужну пошту", истакао је Стевановић.

Он је окупљене грађане позвао да у понедјељак, 15. маја, присуствују обиљежавању 31 године од напада муслиманских снага на колону ЈНА Тузли.

"У понедјељак, 15. маја, код Саборне цркве биће паркирани аутобуси спремни за одлазак на мјесто страдања у Тузлу, а по повратку ће у 12.30 часова на бијељинском гробљу у Пучилама бити служен парастос страдалима", рекао је Стевановић.

Мајор Мирослав Баљак рекао је у име Трећег пјешадијског /Република Српска/ пука и касарне "Војводе Степе Степановића", да је масован излазак грађана на обиљежавање Дана ВРС показатељ да никада неће бити заборављена херојска Војска Републике Српске која је заслужна за данашњу слободу.

Он је нагласио да је 12. мај један од најважнијих датума у историји српског народа у Републици Српској.

"Ово је прилика да се подсјетимо славног пута свих 210.000 бораца ВРС која је бранила фронт дуг више од 2.500 километара и свих оних који су дали животе. Наша обавеза треба да буде сјећање на 23.801 борца који је уткао живот у темеље наше отаџбине", рекао је Баљак.

У име бијељинске Градске управе окупљенима се обратио савјетник градоначелника Радослав Остојић који је истакао да се у Бијељини данас обиљежава најважнији датум Републике.

"ВРС се често морала борити против надмоћнијег и бројнијег непријатеља, а њихова одрицања су нама донијела слободу да је чувамо и сачувамо", рекао је Остојић.

Након парастоса и обраћања званичника окупљени на Градском тргу посјетили су Спомен-собу.

Данашње обиљежавање организовала је Борачка организација Бијељине заједно са представницима ратних јединица ВРС које су формиране на овом подручју, надлежним органима локалне самоуправе и представницима 3. пјешадијског /Република Српска/ пука, а уз благослов Српске православне цркве.

Ове године навршава се 31 година од оснивања Војске Републике Српске и 18 година постојања Трећег пјешадијског /Република Српска/ пука.

Скупштина српског народа у БиХ је на засједању у Бањалуци 12. маја 1992. године донијела одлуку о формирању Војске Републике Српске. Постојала је од 12. маја 1992. до 1. јануара 2006, након чега је ушла у састав Оружаних снага БиХ.

Кроз Војску Републике Српске прошло је 210.000 бораца, а 23.801 њен припадник положио је живот у Одбрамбено-отаџбинском рату за одбрану Српске.

​Извор: СРНА

ОДБРАМБЕНО ОТАЏБИНСКИ РАТ БИЈЕЉИНА ПОМЕН ПАРАСТОС