НОВА ИНТЕРВЕНЦИЈА УНЕСКА ПО ПИТАЊУ ЦРКАВА АЈА СОФИЈЕ И ХОРЕ

Помоћник генералног директора Унеска затражио је повратак свог специјалног изасланика, међународно познатог алжирског археолога Мунира Бухенакија, у Цариград како би испитао интервенције и могуће промене које су се догодиле у Аја Софији и цркви Хора.

Гласине и информације у вези са два споменика и променама које су претрпеле изазивају забринутост због стања Аја Софије и цркве Хора, које је турски председник Реџеп Тајип Ердоган претворио у џамије противно њиховој употребе и физиономији, како је дефинисао Унесков Центар за светско наслеђе.

Конкретно, помоћник генералног директора Ернесто Отоне забринут је због интервенција које турска страна наставља да врши на споменицима и дубоко је забринут због нетачних изјава турског министра културе и туризма, према изворима Унеска, да  та организација „усваја турске ставове у вези са променом намене двају музеја“, како је у чланку известио iefimerida.gr.

Упркос озбиљним тешкоћама које представља пандемија у путовањима и инспекцијама, Мунир Боухенакиу је наложено да посети Цариград почетком јануара и да поднесе детаљан извештај генералном директору Унеска најкасније до краја фебруара.

Извор: Orthodoxtimes.com / СПЦ

СВЕТА СОФИЈА АЈА СОФИЈА ЦАРИГРАД КОНСТАНТИНОПОЉ ИСТАНБУЛ ТУРСКА УНЕСКО