АЛБАНСКИ МЕЂУРЕЛИГИЈСКИ САВЕТ ОБЈАВЉУЈЕ АРХИВУ ИЗ ВРЕМЕНА ПРОГОНА ЦРКВЕ

Међурелигијски савет и Државни архив у Тирани потписали су споразум о објављивању свих докумената који се тичу прогона религије под комунистичким диктатором Енвер Хоџом (1944-1985).

У име Савета је секретар Арбен Ранкај указао на педагошки значај објављивања архива: „Ако заборавимо прогоне из прошлости, постоји опасност да се понове.“ Подсећамо да је 1967. године Албанија проглашена за „прву атеистичку земљу света“, од када је почео страшан прогон и искорењивање сваког вида верског изражавања, и угњетавања како хришћана, тако и муслимана.

Међурелигијски савет ће на првом месту објавити записе једног православног свештеника и извештаје сведока о његовом деловању у подземљу, што добро дочарава верско стање. Наиме, у једном јеванђељу пронађен је сакривен дневник свештеника Михаила Барке из јужног албанског села Добристе код Ђирокастре. Дневник почиње  белешком: „26. фебруар 1967: Данас сам одслужио последњу Литургију. Одмах потом предао сам кључеве цркве сеоској комунистичкој омладинској организацији.“

У месту Дерни на албанској ривијери свештеник Димитрије је без браде, обучен у грађанско одело тајно крштавао децу по кућама, што је у забележеноу извештајима полиције после његовог хапшења. Још је неколико живих жена, сведока које причају да је у Дропулу близу грчке границе свештеник Зула обучен као жена у црнини обављао опела по гробљима и држао парастосе.

Извор: Катпрес (с немачког Инфо служба СПЦ)

АЛБАНИЈА АЛБАНСКА ЦРКВА