Карановачко - сочковачка

имејл: [email protected]

Парох: Иван Савиновић, протојереј

О парохији

Карановачко-сочковачку парохију чине два села: Карановац и Сочковац.

Парохијски храм

Храм Светог пророка Илије у Карановцу. Храм је димензија 23х11 метара. Градња храма почела је 08. јула 2000. године. Темеље је освештао 02. августа 2001. године епископ зворничко-тузлански г. Василије. Првобитни пројекат израдио је Стојко Грубач из Бање Луке, али је пројекат измијењен додавањем централне куполе. Храм је освештао 02. августа 2007. године надлежни архијереј г. Василије.

Иконостас од славонског храста израдио је Реуф Ширбеговић из Грачанице и даривао га овом светом храму за покој душе своје таште Митре. Иконе на иконостасу живописао је презвитер Перица Параклис из Бранковине код Ваљева. Сва врата на храму као и дрвену дарохранилницу урадио је Војо Марушић из Карановца као свој дар храму. Највећи приложник приликом градње храма био је Душан Пејић, родом из Карановца, а данас настањен у Америци.

Током Одбрамбено-отаџбинског рата, 1994. године, подигнута је једна мања дрвена капела која је служила као богослужбени простор све до 01. новембра 2003. године, када је изгорјела у подметнутом пожару. Починилац овог недјела никада није откривен.

Матичне књиге

Парохијске матичне књиге воде се од 1992. године. До тада сви подаци су уписивани у матице Грачаничке парохије.