Календеровачка

Парох:
Саво Митровић, протонамјесник

О парохији

Календеровачку парохију чине села: Календеровци, Горњи Детлак и Дријен. Увидом у матичне књиге из 1890. године, које су сачуване, сазнајемо да је ова парохија носила назив Детловачка, али нису доступни подаци када је назив парохије промијењен.

Парохијски храм

Храм Светог цара Константина и царице Јелене у Календеровцима

Храм је димензија 14x11 метара. Прије постојећег храма постојао је старији храм из 1936. године, који је због трошности порушен 80-тих година прошлог вијека. Поред њега је 1988. године почела градња садашњега храма. Темеље новог храма освештао је 23. октобра 1988. године епископ зворничко-тузлански г. Василије. Градња овог храма одвијала се уз многе муке и тегобе које су долазила од антицрквеног дјеловања тадашње општинске власти Дервенте. Касније су ратна дешавања на простору БиХ-не (1992-1995) учинила да градња потпуно застане. Вољом и трудом народа Календероваца овај храм је довршен 2003. године, а освештао га је 13. јула исте године надлежни архијереј г. Василије.

Иконостас од храстовине израдио је Предраг Милаковић из Календероваца. Иконе на иконостасу живописао је јереј Перица Параклис из Бранковине код Ваљева.

Матичне књиге

Парохијске матичне књиге воде се: рођених и крштених од 1899. године; умрлих од 1890. године и вјенчаних од 1956. године.