Уснула у Господу игуманија грачаничка Ефросинија

Игуманија манастира Грачанице мати Ефросинија мирно је уснула у Господу 5. марта 2018. године.

Игуманија манастира Грачанице мати Ефросинија данас је мирно уснула у Господу у својој 90 години. Велика подвижница љубави Христове од ране младости посветила је живот Богу као монахиња. Сада њена душа хита у загрљај Ономе коме је цео свој живот верно служила. Како је Радију Слово љубве потврдио протојереј Саво Шмигић, секретар Епархије рашко-призренске, заупокојена Литургија пређеосвећених дарова биће служена 6. марта 2018. године после јутарњих часова, а опело после Литургије око 12 часова у манастирској цркви Успенија Пресвете Богородице у Грачаници, после чега ће поворка са телом почивше игуманије кренути ка манастирском гробљу. Вјечнаја памјат!

Биографија мати Ефросиније

Игуманија схи-монахиња Ефросинија Јеремић, световно име Маријана, рођена је 30. јуна 1928. године у Капетановићима близу Гуче, код Чачка, као шесто од осморо деце побожних родитеља, оца Михајла и мајке Живке, потоње монахиње Лидије.

Рано је остала без оца који је преминуо од последица болести задобијене током Првог светског рата. Од оца је примила љубав читања Светог писма, а како је завршила четири разреда основне школе, сво своје слободно време је користила за његово ишчитавање. Још као девојчица желела је да се замонаши, али своју жељу спроводи тек после завршетка Другог светског рата. Године 1948. долази у манастир Грачаница у коме је 1957. године тадашњи епископ рашко-призренски, потоњи патријарх српски, Павле монаши у чин мале схиме.

У манастиру пролази кроз бројна послушања, врло ревносно не штедећи себе, а доласком игуманије Татијане на чело управе манастира 1955. године, мати Ефросинија бива постављена за намесницу. Са игуманијом и сестрама пролази кроз бројна искушења наметнута од тадашњих власти. Након упокојења игуманије Татјане 1990. године епископ Павле поставља мати Ефросинију за настојатељицу манастира Грачанице. Чин игуманије манастира добија 16. октобра 1992. године.

За време њене управе и њеним залагањем урађено је доста на очувању манастира: економија је проширена; изграђен је нови сестрински конак; вршени су сликарско-конзерваторски радови на живопису; саниране су помоћне зграде, стари конаци и црква; подигнута је нова звонара и изграђен оградни зид порте.

Оно по чему је сви памте игуманију Ефросинију је њена молитвеност. Њено усрђе за молитву и љубав према Господу је бројне младе људе привукло духовном животу, од којих је тридесетaк сестара, међу којима и своју мајку, привела (замонашила) у манастиру Грачаница. Њеним залагањем се у манастиру Грачаници и данас свакодневно служи света Литургија и цео циклус богослужења.

Игуманија Ефросинија је деценијама била сведок свега што се дешавало на Косову и Метохији и са монаштвом и са народом. Својим милосрђем и човекољубљем помогла је бројне напаћене, а потом и избегле, људе који су спас и помоћ тражили у манастиру.
Дана 13. фебруара 2017. године у чин велике схиме монаши је Епископ рашко-призренски Теодосије. Верна својој љубави према манастиру Грачаници и поред бројних искушења, остаје у њему до краја...

​Извор: Епархија рашко-призренска, Манастир Дечани, Радио Слово љубве

УСНУО УПОКОЈИО ОПИЈЕЛО МАНАСТИР ГРАЧАНИЦА ЕПАРХИЈА РАШКО-ПРИЗРЕНСКА КОСОВО И МЕТОХИЈА