(ФОТО ГАЛЕРИЈА) Освећење Саборног храма Рођења Пресвете Богородице у Зворнику

Фото: Епархија зворничко-тузланска
Његова Светост Патријарх српски г. Порфирије служио је свету архијерејску Литургију на празник Рођења Пресвете Богородице – Малу Госпојину, 21. септембра 2023. године у Саборном храму посвећеном овом празнику у Зворнику.

Његовој Светости саслуживали су Преосвећена господа Епископи: зворничко-тузлански Фотије, горњокарловачки Герасим, крушевачки Давид и осечко-пољски и барањски Херувим, архимандрит Данило директор Патријаршијске управне канцеларије, архимандрит Нектарије игуман манастира Папраћа, архимандрит Михаило игуман манастира Свети Архангели код Призрена, свештенство и ђаконство.

На богослужењу је појао Хор храма светог Ђорђа из Бијељине којим руководи диригент Биљана Јефимић.

Светој Литургији молитвено су присуствовали предсједник Републике Српске Милорад Додик, премијер Радован Вишковић, министар унутрашњих послова Синиша Каран, посланици у Народној скупштини Републике Српске Зоран Стевановић, Драгомир Васић, Споменка Стевановић, министар безбједности у Савјету министара Ненад Нешић, предсједник Скупштине Брчко дистрикта Синиша Милић, градоначелник и његов замјеник Бојан Ивановић и Милош Томић, начелници других општина каои други представници политичког, културног и јавног живота Републике Српске и бројни вјерници.

Пре почетка свете Литургије, Патријарх Порфирије извршио је чин великог освећења храма Рођења Пресвете Богородице уз саслужење архијерејâ и свештенства.

Након молитвеног чина, подијељена су признања заслужнима за градњу Саборног храма. На приједлог владике Фотија, Свети архијерејски синод Српске православне цркве одликовао је Орденом Светог Саве другог степена бившег градоначелника, а садашњег посланика у Народној скупштини Републике Српске Зорана Стевановића за заслуге у изградњи Саборног храма.

Градској управи Зворника додијељен је Орден Светог краља Милутина јер је заједно са одборницима зворничке скупштине препознала значај изградње храма, учествујући са двије трећине од укупног износа.

Орден Светог краља Милутина уручен је и градоначелнику Зворника Бојану Ивановићу за лични допринос овом пројекту, као и доктору архитектуре Драгану Јевтићу за посебне заслуге у реализацији овог пројекта, великом добротвору СПЦ Сави Ерићу за његов труд и љубав.

Добитници највишег одликовања Епархије зворничко-тузланске за велики допринос изградњи Саборног храма су Раде Лујић, Драган Миловановић, Брано Лукић постхумно, Јаков Галић, Драгомир Васић, Стеван Радић, Владимир Живковић са породицом, Будимир др Драгица Михајловић, Душан Стефановић, хаџи Јован Митровић, Сретен Ристић и компанија "Алумина".

Градња Саборног храм Рођења Пресвете Богородице почела је 2008. године.

Грађевински радови на овом храму су завршени, а у току је фрескописање.

Саборни храм има два монументална звоника, чија висина са крстовима износи по 54 метра, као и пет купола, од којих је централна висока 35 метара, док је дужина храма са олтаром 21 и ширина 19 метара.

Посјета српског Патријарха Зворнику почела је синоћ доксологијом у храму Рођења Светог Јована Претече, гдје га је дочекао велики број вјерника.

​Фото: Епархија зворничко-тузланска

ПАТРИЈАРХ ПАТРИЈАРХ ПОРФИРИЈЕ ПАТРИЈАРХ У ПОСЈЕТИ ЕПАРХИЈИ ЗВОРНИК ВЛАДА ПРЕДСЈЕДНИК МИЛОРАД ДОДИК РАДОВАН ВИШКОВИЋ