ЕПИСКОП ФОТИЈЕ ПОЗВАО СРБЕ И СВЕ ЉУДЕ ДОБРЕ ВОЉЕ ДА РАДЕ НА ОЧУВАЊУ РЕПУБЛИКЕ СРПСКЕ

Фото: Младен Василић
Његово Преосвештенство епископ зворничко-тузлански г. Фотије позвао је Србе и све људе добре воље, без обзира на њихову вјеру, да очувају Републику Српску у ово вријеме када је она нападнута.

Владика Фотије је истакао да је за одбрану Републике Српске живот дало скоро 30.000 Срба и рекао да сви треба да буду будни, и црква и све државне институције, посебно парламент и влада како би се одбранила Српска.

-Пратимо сви ових дана као људи и као вјерници нападе на Републику Српску, предсједника Српске и њене власти. Нападнута је једна легална власт у легалном ентитету БиХ и њени носиоци су стављени на неке црне листе -рекао је владика Фотије.

Епископ Фотије најавио је посјету Патријарха српског Порфирија Републици Српској у Зворнику 21. септембра као централни црквени догађај ове године у Епархији зворничко-тузланској.

-Радујемо се доласку нашег Патријарха на дан празновања Рођења Пресвете Богородице-Мале Госпојине, када ће Његова Светост освештати Саборни храм у граду Зворнику-рекао је Фотије.

Свету архијерејску литургију, владика Фотије, служио је данас на прослави крсне славе Пренос моштију светог првомученика и архиђакона Стефана и освећења живописа у истоименом храму у подмајевичком селу Мезграја код Угљевика.

-Овог љета имали смо доста освећења наших храмова, зато се радујемо духовној обнови. Људи долазе у цркве, причешћују се, исповједају и показују да живе хришћанским животом-навео је епископ Фотије.

Кум данашње славе био је предсједник Црквене општине Угљевик Горан Јовичић који је рекао да кумовање при храмовним славама за њега и његову породицу представља духовну радост.

За доброчинство, ревност и љубав према Српској православној цркви, епископ Фотије уручио је архијерејске похвалнице начелнику Угљевика Василију Перићу, те мјештанима Мезграје, Митру Нешковићу, Жељку Гајићу, Сретену Стевановићу и Стеви Гајићу.

У току опхода око храма служен је помен седморици погинулих бораца Одбрамбено-отаџбинског рата и четири цивилне жртве чија су имена уклесана на спомен-обиљежју у Мезграји.

Начелник Угљевика Василије Перић честитао је крсну славу свештенству и вјерном народу Мезграје напоменувши да су мјештани овог подмајевичког села дали немјерљив допринос одбрани Срба и њихових огњишта у минулом рату.

Перић је захвалио епископу Фотију јер је излио свој архијерејски благослов на све мјештане Мезграје и оне који прослављу данашњу крсну славу.

-У овој мјесној заједници у претходном периоду улагали смо значајна материјална средства из буџета општине Угљевик у водоснабдијевање, путну инфраструктуру, изградњу школе, јавне расвјете како би опстао народ на овим просторима а то ћемо још снажније радити и у наредном периоду-рекао је Перић.

Текст и фото: Младен Василић

СВЕТИ СТЕФАН ХРАМОВНА СЛАВА УГЉЕВИК МЕЗГРАЈА НАЧЕЛНИК ВАСИЛИЈЕ ПЕРИЋ ОСВЕЋЕЊЕ