ВЛАДИКА ФОТИЈЕ ОСВЕШТАО ЖИВОПИС У БРОДСКОМ ХРАМУ

Фото: Епархија зворничко-тузланска
Његово Преосвештенство епископ зворничко-тузлански Фотије служио је данас свету архијерејску Литургију и освештао живопис, крунисање великог посла – завршетак изградње храма Покрова Пресвете Богородице у Броду.

„Драго ми је да смо данас у Броду поводом освећења живописа овога светога храма. Смисао живописање храмова у православљу огледа се у томе да се угледамо на те људе које смо насликали, њихове животе, житије, јер су они у своме животу испунили Христово јеванђеље. Зато их Црква слика високо да буду светила вјерницима, нашем народу и показују пут којим ходити и како живјети да би задобили живот вјечни“ рекао је у бесједи владика Фотије.

Он каже да је у земаљском смислу много великих заслужних људи, али да се у црквама осликавају ликови оних охристовљених, који  су достигли највиши степен који човјек може достићи на земљи, а то је да се постане једно са Богом.

„У разним облицима живота много је великих људи, али светих је мало. Велики старац Пајсије Светогорац је говорио да је великих људи постоје у свим философијама и религијама, али да само православље рађа светитеље. Зато морамо бити смирено-поносни што смо православни. Наша црква и у данашње вријеме рађа светитеље“ , додао је епископ Фотије.

Он  је истакао да црква позива на оно најважније – спасење душе и задобијање вјечног живота.

„Све друго је лијепо, али је мање од тога. Бити вјерник, хришћанин, подразумјева подвиг, труд, подразумјева хођење на гору високу коју је Бог дао у заповијед Мојсију на Синају“, поручио је владика Фотије.

Све до 1992. године храм Покрова Пресвете Богородице у Броду, изграђен 1894., био је мјесто сабрања вјерног народа овог краја, када је до темеља сравњен са земљом у протеклом рату.

Старјешина храма, протојереј-ставрофор Жељко Теофиловић, подсјетио је да је 1999. године на мјесту срушене цркве почела изградња нове богомоље.

„Дао је Бог снаге да се крене са изградњом новог храма Покрова Пресвете Богородице која је уз велики труд и залагање вјерног народа и свештенства трајала до 2009. године када је новоизграђени храм, у великом литургијском сабрању, освештао владика Василије“, подсјетио је Теофиловић, додајући да је потом настављено унутрашње уређење изградњом иконостаса и живописањем.

„Фрескописање унутрашњих зидова, површине веће од 2.000 метара квадратних, започето је у септембру 2012. године. Након деценије, уз велику љубав и жртву нашег народа, успјели смо завршити и то велико богоугодно дјело што након освећења храма 2009. године, представља велику радост и свечан чин“, поручио је Теофиловић, те се захвалио свим добротворима и приложницима који су помогли реализацију богоугодног дјела.

Теофиловић је напоменуо да је садашњи иконостас, какав се не може наћи на овим просторима, дар браће Грка на челу са митрополитом Јаковосом.

Начелник општине Брод Зоран Видић, истакао је да је ово празник за Брод, те додао да народ бродског краја никада није одустао од вјере и свог храма, чијој је изградњи с великом љубављу доприносио.

„Пресрећан сам. Након 30 година од рушења храма, фрескописање и посјета владике Фотија представљају завршетак великог посла. Срећни смо што смо заједно са народом и пријатељима из других локалних заједница завршили велики посао“, изјавио је начелник Видић.

По завршетку литургије епископ Фотије одликовао је начелника Брода Зорана Видића орденом светог краља Драгутина-преподобног Теокриста за оданост цркви и несебичну хришћанску љубав, труд и жртву исказану приликом живописања храма.

Исто одликовање додијељено је Бори Ђекићу из Брода, предсједнику Црквено-општинског управног одбора.

Архијерејским похвалницама, за несебичну љубав и труд током живописања, одликовани су градоначелник Бања Луке Драшко Станивуковић и Брођанин Митар Марјановић, док су похвалнице уручене Луки Гаврановићу из Брода и Павлу Остојићу, фрескописцу из Кикинде.

Кум живописа био је Брођанин Миро Јукић са породицом, којем је такође уручено признање.

Текст: Посавске новости/Ненад Симић
Фото: Епархија зворничко-тузланска