ЕПИСКОП ФОТИЈЕ ОСВЕШТАО ЗВОНА И КРСТОВЕ ЗА ХРАМ У ЧОВИЋ ПОЉУ

Његово Преосвештенство Епископ зворничко-тузлански Господин Фотије служио је данас, 12.новембра т.г, поводом славе храма, светог краља Милутина, свету архијерејску литургију у Човић Пољу.

Ове године се обиљежава и велики јубилеј, 700 година од упокојења Светог краља Милутина те је тим поводом испред храма у Човић Пољу организована изложба на којој су приказане све задужбине које је овај владар изградио и због којих је познат и прослављен у српском роду.

Поред тога, у храму се налазе и одежде које су донете са пресвлачења моштију светог краља Милутина у Бугарској 2018. године гдје почива његово свето тијело.

Епископу Фотију су саслуживали и браћа свештенослужитељи: протојереј-ставрофор Драган Ћирковић, архијерејски намјесник брчански; протојереји –ставрофори: Никола Пекић, Илија Филиповић, Жељко Матић, протојереј Милан Ђурић парох чурушки (Епархија бачка), јереј Александар Танацковић и ђакон Немања Спасојевић.

Обраћајући се вјерном народу за трпезом љубави Владика Фотије је истакао да смо данас, овдје у Човић Пољу, управо у амбијенту светог краља Милутина. Градилиште. Црква и парохијски дом се граде. Освећују се крстови и звона. Види се да посла има. То је у ствари подвиг светог краља Милутина који је за 40 година своје владавине подигао 40 цркава. Ако направимо паралелу са данашњим временом, то би значило да један председник, министар или градоначелник за свој четворогодишњи мандат подигне 4 цркве или културно – просветна објекта. По томе би онда били слични светим Немањићима. О једном човеку се може говорити на више начина али јеванђелски гледано, човек се препознаје по својим делима. Шта чини и шта не чини.

Током свете литургије Преосвећени владика је благословио славско жито и преломио крсни хљеб са кумом славе Драгом Стевићем из Човић Поља.

Архијерејским захвалницима су награђени дародавци звонâ Цвијетин Цицо Пантелић из Обудовца, Марко Панић и Небојша Јуришић из Човић Поља, као и приложници крстова Александар Цвијановић из Човић Поља и Спасоје Стевић из Доњег Жабара.

Након Свете Литургије Епископ Фотије је испред храма освештао ова нова звона и крстове.

Надлежни парох, прото Јово је у своје и име црквене општине Човићпољско - доњожабарске, а на молитвено сјећање, даривао Епископу Фотију крст и панагију.

Вредно је спомена и захвалности проти чурушком, о. Милану који је донео на дар цјеливајућу икону светог краља Милутина заштитника овога храма.

​А не треба заборавити ни Србске православне појце који су торжественост празника увеличали својим молитвеним појањем.

јереј Дражен Ракић

СВЕТИ КРАЉ МИЛУТИН ХРАМОВНА СЛАВА ДОЊИ ЖАБАР ЧОВИЋ ПОЉЕ ОСВЕЋЕЊЕ ХОР ХОР СРБСКИ ПРАВОСЛАВНИ ПОЈЦИ