ДЕРВЕНТА: ОСВЕШТАН СПОМЕН-ПАРК ЗА 405 УБИЈЕНИХ СРБА ЛУЖАНСКЕ ПАРОХИЈЕ

​Владика Фотије је навео да је овдје 405 људи сабрано и без икакве кривице одведено на стратише у Славонску Пожегу, гдје су пострадали, а њихова једина кривица је била што су Срби православне вјере.

ДЕРВЕНТА - Његово Преосвештенство Епископ зворничко-тузлански г.Фотије освештао је јуче Спомен-парк у Лужанима код Дервенте, који је подигнут у знак сјећања на невине жртве усташког терора над Србима лужанске парохије, а поводом 80 година од њиховог страдања.

“То је било на многим мјестима довољно и у Првом и у Другом свјетском рату. Овдје су људи сабрани и одабрани од 17 до 77 година и одведени су у смрт”, рекао је владика Фотије у бесједи након освештања спомен-парка и парастоса за страдале.

Он је истакао да, нажалост, други српске жртве и сузу не виде, нити хоће да чују за њих, али да се Српска православна црква моли за све страдале.

“Нема ниједног мјеста или села у Српској гдје нема споменик страдалима и то освећујемо када служимо Свете литургије, вршимо помен за те људе. Према подацима до којих сам дошао од 25.000 до 30.000 људи је пострадало у Републици Српској у најновијем рату. Они су уграђени у темеље Републике Српске, и то је мучеништво”, рекао је епископ Фотије.

Он је најавио да ће ове јесени Светом архијерејском сабору бити упућен допис да се установи празник Новомученика зворничко-тузланских, гдје ће бити сабрани страдали у свима ратовима.

Свештеник Драган Зарић рекао је да су на данашњи дан 1941. године усташе у Славонској Пожеги убиле 405 мушкараца старијих од 16 година из села Босански Лужани, Нови Лужани, Костреш, Барица.

“Богу хвала, након толико година скупили смо снаге и моћи да, пошто се за њихове гробове не зна, а споменик који је био у Славонској Пожеги 1991. године је порушен, одлучили смо да ово буде споменик у знак сјећања на њихову невину жртву”, навео је Зарић.

Градоначелник Дервенте Милорад Симић нагласио је да је ово сјећање на страдале грађане највећим дијелом општине Дервента и дијелом из села са подручја Брода.

“И након 80 година тешко је причати о томе, и ја сам један од потомака страдалих. Људи су одведени преко Саве, нико не зна зашто, и нико се није вратио”, рекао је Симић.

Начелник општине Брод Зоран Видић истакао је да су Срби у протеклом Одбрамбено-отаџбинском рату стекли право да се могу и смију сјећати својих пострадалих.

“Мислим да је ово спомен-обиљежје, с обзиром колико постоји Република Српска мало и окаснило, али ево уз добре људе из Лужана, Барице, свештеника Драгана Зарића, уз помоћ града Дервенте и општине Брод успјели смо заједнички да направим ово. На нама је да то његујемо, памтимо наше жртве, да учимо нашу дјецу и да се боримо да на овим просторима буде мир”, рекао је Видић.

Један од иницијатора градње је Васо Мичић из Босанских Лужана, који је навео да је градња спомен-комплекса почела 19. маја и да је трајала до прије три дана.

“Намјера је да се људи врате на ово мјесто и сјете својих предака. Ово је изграђено у знак сјећања на људе који су овдје посљедњи пут били живи, јер одавде су отишли у смрт. Они немају гробова имају само имена”, рекао је Мичић.

Испред подигнутог крста градоначелник Симић са делегацијом, начелник Видић и потомци убијених становника положили су вијенац и цвијеће.

Спомен-парк је изграђен на мјесту пилане и млина гдје су усташе 24.августа 1941.године довеле 405 Срба мушкараца старијих од 16 година из Босанских Лужана,Нових Лужана,Костреша и Барице. Сутрадан су заробљене Србе усташе возом превезли у Славонску Пожегу гдје су их на звјерски начин побили 26.августа 1941.године.Никада није тачно утврђено гдје су њихова тијела сахрањена.

Страдање Срба овог краја почело је 14.априла 1941.године када су усташе убиле лужанског свештеника Милоша Петровића испред парохијског дома у Босанским Лужанима.

За изузетан труд показан приликом изградње Спомен-парка Епископ Фотије је Васу Мичића из Босанских Лужана одликовао епископском захвалницом.

Извор: СРНА

СТРАДАЊЕ СРБА ПРОГОН СРБА ФАШИЗАМ ДРУГИ СВЈЕТСКИ РАТ ЛОГОР ДЕРВЕНТА ЛУЖАНИ УСТАШЕ МИЛОРАД СИМИЋ ЗОРАН ВИДИЋ