НЕДЕЉА ПРАВОСЛАВЉА У ЈАЊИ

Његово Преосвештенство Епископ зворничко-тузлански г. Фотије служио је 21. марта 2021. године, у Недељу Православља, свету архијерејску Литургију у храму Светог пророка Илије у Јањи.

Преосвећеном Епископу саслуживали су протојереји-ставрофори Миодраг Гаврић и Цвико Мојић, умировљени пароси бијељински; протојереј Александар Тешић, архијерејски намјесник угљевичко-јањски; протођакон Богдан Стјепановић и ђакон Миленко Крајишник.

У прву недељу Васкршњег поста, наша света Црква сјећа се Светих Отаца који, 843. године установише у Цариграду, да је икона дар Божији и васпоставише поштовање светих икона, после дугог гоњења икона у VIII и IX вијеку. Зато се ова недеља и зове Недеља православља, тј. Недеља праве вјере. Ту свечаност данас празнујемо, у њој се заједнички радујемо и веселимо молитвама и мољењима, и кличемо псалмима и пјесмама. Јер  ово je вјера Апостола. Ово je вјера Отаца. Ово je вјера Православних. Ова вјера васељену утврди.

Ево нас у првој недељи Часног поста - Недељи православља, а како почиње пост тако креће и духовна борба. Ко је мало духовно трезвенији може да прати шта се дешава са њим – у његовом животу, души и срцу. Непрестано нас, браћо и сестре, ових дана притискају земаљске ствари. Вести које слушамо, информације које добијамо. Стално нас враћају земљи. Стално нас враћају оном што је пролазно. И све нас то мучи. Све је то једна мислена борба у којој живи данашњи човек.

Осврнувши се на данашњи празник који слави победу Православља Преосвећени владика Фотије је истакао да је ''победа Православља то што ова дечица целу литургију стоје и држе иконе на својим прсима.''

На свештени позив  "са вјером и љубављу приступите", светој Чаши и светом Причешћу приступили су скоро сви присутни парохијани који су се претходно припремили, постом и молитвом, на спасење и вјечни живот.

ВАСКРШЊИ ПОСТ НЕДЕЉА ПРАВОСЛАВЉА ЈАЊА