БОЛНИЦА "СВЕТИ ВРАЧЕВИ" СКРОМНО, УЗ ПОШТОВАЊЕ МЈЕРА, ОБИЉЕЖИЛА СЛАВУ

ЈЗУ Болница "Свети Врачеви" у Бијељини обиљежила је данас крсну славу Свете мученике Козму и Дамјана.

Крсна слава је, како тренутна епидемиолошка ситуација налаже, обиљежена скромно, уз придржавање свих прописаних препорука надлежних органа, у присуству десетак особа - најужег круга болнице, кумова и свештенства.

Обред освештавања и ломљена славског колача обавио је Епископ зворничко-тузлански г. Фотије, уз саслужење свештенства.

- Ово је слава љекара, православних Срба не само у Републици Српској него и у Србији и широм васељење. Данас Света Црква прославља чудотворце, заштитнике убогих, немоћних, болесних и свих невољника који потребују милост и помоћ Божију. Драго ми је да сам дошао данас са својом братијом, свештеницима, ђаконима да прославимо ову крсну славу како нам прилике дозвољавају, а то је ковид ситуација. Некада је ова сала била пуна људи, љекара наших и особља, међутим, данас су сви на радном мјесту, боре се за здравље наших људи. Њихов подвиг је велики, непрестано се молимо за људе обољеле над којима бдије велики број љекара, епидемиолога, укључили су се и студенти завршних година медицине, са бироа и они који су пензионисани - рекао је епископ Фотије, нагласивши да је Црква својим богослужењем, молитвама увијек ту са народом да га прати и окрепљује.

Један је фронт медицина, а други је, према ријечима епископа Фотија, Црква и молитва.

- Морамо заједно радити да се изборимо са пандемијом и изађемо као побједници. Ако смо сами слаби смо, ако смо заједно ми смо силни и моћни то је став цркве и став Козме и Дамјана који су исцјељивали и сиромашне и богате људе не тражећи ништа заузврат, зато се називају чудотворцима и Безсребреницима. Љекари раде даноноћно на првој стражи у овој невољи, знам да се борите јуначки у Бијељини да се помогне обољелима, а ми ћемо се с друге стране молити Богу да што мање пацијената имате и да се придржавамо прописаних мјера медицинских, не да нас оне блокирају, поробе, него да испунимо оно што је земаљска наука рекла - истакао је Епископ Фотије.

Златко Максимовић, директор Опште болнице "Свети Врачеви" рекао је да су данас упућене молитве Богу и заштитницима ове установе да помогну у борби да се побиједи пошаст која нас је задесила.

- Тренутно је 105 болесника у три Ковид болнице у Бијељини. Оно што није добро је да су двије трећине са тешком клиничком сликом и да је и даље велики број животно угрожених. Седам лица је на респираторима и они су животно угрожени. За посљедња 24 сата потврђено је 62 новозаражених. То је висок проценат, скоро 60 одсто од укупног броја тестираних - истакао је Максимовић.

Апелујући на грађане да се придржавају прописаних мјера, Максимовић је нагласио да у болници има преко 600 запослених, а да је обиљежавању славе присуствовало свега петоро.

Извор: РТРС

СВЕТИ ВРАЧЕВИ КОЗМА И ДАМЈАН КРСНА СЛАВА БОЛНИЦА БИЈЕЉИНА ЗЛАТКО МАКСИМОВИЋ ЕПИСКОП ФОТИЈЕ ПОСЈЕТЕ