ДОБОЈ: СЛАВА САБОРНОГ СПОМЕН-ХРАМА РОЂЕЊА ПРЕСВЕТЕ БОГОРОДИЦЕ

У својој бесједи Владика Фотије је поручио вјерницима да достојанствено иду путем истине и правде, да чине добра дјела за добро вјере и православног народа.

Његово Преосвештенство Епископ зворничко-тузлански г. Фотије служио данас у Добоју свету архијерејску Литургију поводом славе Саборног спомен-храма Рођења Пресвете Богородице.

Свету архијерејску Литургију служио је Његово Преосвештенство Господин Фотије уз саслуживање свештеника: архијерејског намјесника добојског; протојереја-ставрофора Мирка Николића, игумана манастира Озрен; архимандрита Гаврила Стевановић, умировљеног свештеника; протојереја-ставрофора Драге Хаџистевића, четвртог пароха добојског; протојереја-ставрофора Драгише Симића, седмог пароха добојског; протојереја Недељка Горановића, пароха тешањског; јереја Мирослава Тодоровића, протођакона Саше Милошевића и ђакона Бојана Јокановића.

-Пресвета Богородица је рекла када је Свети архангел Гаврило дошао њој у Назарет и рекао јој да је Богоизабрана да буде мајка Спаситеља Светога Господа нашег Исуса Христа. Она је рекла по својој слободи: 'Ево слушкиње Господње нека ми буде по вољи Твојој'. Тако смо и ми позвани браћо и сестре у нашем животу да кажемо Богу, нека буде воља Твоја у моме маломе, скромноме, недостојном, несавршеном животу, али ћу се трудити колико могу да будем достојан православни хришћанин или православна хришћанка. То значи да то треба да потврђујемо својим дјелима на послу гдје радимо и породици гдје живимо – рекао је у својој бесједи г. Фотије, Епископ зворничко-тузлански.

По завршетку бесједе, Епископ је одликовао црквењака Саву Зрнића Орденом Светог краља Драгутина – преподобног Теоктиста, за показану ревност и љубав према Светој Цркви, а господина Живка Мишкића и госпођу Радојку Зрнић одликовао је Архијерејском похвалницом.

Свештенство храма изразило је наду да ће локалне власти помоћи да се заврши осликавање овога храма које траје већ уназад три године. Из Градске управе добили су подршку и за како кажу један велики пројекат, а то је изградња Светосавског парохијског дома.

-У току је ево већ три године фрескописање овог светог храма. Фрескописање ће се сигурно наставити и у наредне двије године. Ми смо ријешили да, ако Бог да, уз помоћ градске власти ове године започнемо једна велики пројекат овдје у порти Спомен-храма, а то је изградња Светосавског парохијског дома, гдје ће бити једна већа сала управо за окупљање народа и у којој ће се прослављати слава и одржавати све друге културне манифестације, као што су концерти, предавања итд – рекао је Душко Недић, надлежни свештеник.

Након Литургије изабрани су кумови за наредну годину - градоначелник Добоја Борис Јеринић и посланик у Представничком дому Парламентарне скупштине БиХ Сања Вулић. Градска управа издваја значајна средства за рад свих вјерских заједница у Добоју.

-Свакако да је ове године нешто другачије јер је сам број људи ограничен због епидемиолошке ситуације, али оно што је јако битно је да смо стално са Српском православном црквом и да смо заједно окупљени са вјерујућим народом. Подржавамо све активности СПЦ на очувању наше традиције и обичаја, као и све активности овдје око изградње овог Спомен-храма, а такође и све њене потребе заједно са свештенством нашег добојског намјесништва – изјавио је Борис Јеринић, градоначелник Добоја.

-Вјерујем да је наш мали допринос да будемо кумови славе цркве самој цркви од великог значаја, а нама је заиста велика част, задовољство и срећа имати такву привилегију. Још једанпут свим нашим Добојлијама, а и онима широм Републике Српске и свијета који славе данашњу крсну славу, желим свако добро – рекла је Сања Вулић, посланик у Представничком дому Парламентарне скупштине БиХ.

Након молитве улицама града прошла је и свечана Литија.

По повратку из Литије, служен је парастос испред храма пред бистом најмлађем погинулом борцу Војске Републике Српске Споменку Гостићу.

Извор: РТВ Добој

ХРАМОВНА СЛАВА РОЂЕЊЕ ПРЕСВЕТЕ БОГОРОДИЦЕ МАЛА ГОСПОЈИНА ЛИТИЈА ДОБОЈ БОРИС ЈЕРИНИЋ ГРАДОНАЧЕЛНИК ОРДЕН