САБОРАВАЊЕ У ЧАСТ СВЕТИХ КИРИЛА И МЕТОДИЈА: У Угљевичком храму обиљежен Дан словенске писмености и културе

Фото: Младен Василић
У угљевичком храму Свете Петке Параскеве данас је служена Света литургија након које је одржана Духовна академија поводом Дана словенске писмености и културе који је установљен у част Светих Кирила и Методија, браће, твораца првог словенског писма –глагољице.

Протејереј Александар Тешић рекао је да Српска православна црква данас слави велике светитеље, браћу Грке из Солуна, који су својом равноапостолском мисијом извршили евангелизацију православних Словена.

-Они су сачинили прво словенско писмо глагољицу, превели богослужбене књиге, заправо, њима дугујемо велику захвалност зато што смо православни хришћани-рекао је у проповиједи Тешић.

О Светим Кирилу и Методију на Духовној акамедији бесједио је ђакон Немања Марковић који је  нагласио да су ова два великана у биће словенског човјека уткали Христа и његову науку, не разликујући их на источне, западне или јужне.

-Зато их ми славимо као свесловенске апостоле, јер се кроз њих, сви уједињујемо пред Господом. Данас, када дувају буре овога времена, најбоље можемо видјети дјело свете браће Кирила и Методија кроз то што брат, брата, и народ други народ, не жели да изда и поклекне замци нечастивог демона која се нашем народу пласира корз разноразне притиске-поручио је Марковић.

Литургији и Духовној академији присуствовао је начелник Угљевика Василије Перић који је истакао да је важно да чувамо нашу вјеру православну, писмо, језик, културу, традицију и обичаје.

Перић је захвалио организаторима и учесницима данашње академије и најавио даљу подршку оваквим и сличним манифестацијама.

Црквена општина Угљевик заједно са Центром за културу “Филип Вишњић” из Угљевика организовала је Духовну академију на којој су учествовали ученици Основне школе “Алекса Шантић” и Средњошколског центра “Михаило Петровић Алас”, Етно група “Тамјан” која дјелује при храму Свете Петке Параскеве и Културно умјетничко друштво “Рудар”.

​Текст и фото: Младен Василић

СВЕТИ КИРИЛО И МЕТОДИЈЕ КУЛТУРА УГЉЕВИК НАЧЕЛНИК ВАСИЛИЈЕ ПЕРИЋ