ОДРЖАНА СВЕТОСАВСКА АКАДЕМИЈА У БИЈЕЉИНИ

СВЕТОСАВЉЕ ЈЕ ЖИВО И ТРЕБА ГА ЧУВАТИ И ОТЈЕЛОТВОРИТИ

Фото: Епархија зворничко-тузланска
Светосавље је живо међу Србима и треба да се одржава и да се отјелотвори у свакодневном животу, поручио је у светосавској бесједи у Бијељини професор Православног богословског факултета у Београду др Растко Јовић.

"Чини ми се да Светог Саву сувише дижемо у неке митове, а онда из тих митова он губи сваки додир са нама, тако да нема везе са нашим обичним животом. Моја је бесједа посвећена томе да светитеља приближим људима", рекао је Јовић новинарима уочи Светосавске академије у Епархијском центру.

Генерално, каже он, у тој идеализацији светитеља људи се одвајају од реалног живота данашњег човјека и претварају у неку врсту сујевјерја и магије којој се не може прићи, а заправо је живот светитеља и живот људи.

"Светитељи дијеле наше судбине и животе и због тога су нам битни, а без тога су само икона", закључио је Јовић.

У ауторској бесједи "Светосавље некад и сад" гимназијалка Марија Стевановић оцјењује да друштво треба више да се окрене ка сагледавању садашњости, а не очаравању будућности.

"Цитирајући владику Николаја да је "човјек милиметар у простору и секунда у времену", она наводи да то какав ће траг човјек оставити иза себе искључиво зависи од њега, његових дјела и узора.

Светосавска академија одржана је у организацији Епархије зворничко-тузланске и уз благослов Његовог преосвештенства епископа Фотија, а у програму су наступили ученици Гимназије "Филип Вишњић", Музичке школе "Стеван Стојановић Мокрањац" и хор "Свети Ђорђе" из Бијељине.

У наредним данима ће у свим основним и средњим школама, јавним и приватним факултетима бити одржан свечани програм посвећен Светом Сави.

Текст: СРНА
​Фото и видео: Епархија зворничко-тузланска