ПРОСЛАВЉЕНО 90 ГОДИНА БОГОМОЉЕ У БРЕЗОВОМ ПОЉУ

На Михољдан, 12.октобра 1933. освештан је храм у Брезовом Пољу код Брчког, а данас, 2023. године поносно стоји и испуњен вјерним народом обиљежавајући 90 година од тог великог дана.

Фото: Епархија зворничко-тузланска
Молитвено саборовање отпочело је дан раније вечерњим богослужењем које је служио протојереј Јован Максимовић, сабрат храма Рођења Пресвете Богородице у Зворнику.

У наставку је уприличен пригодни културно умјетнички програм са Петропавловским појцима из Бијељине који су изводили духовне и народне пјесме, али посебну пажњу је изазвао блок руских народних пјесама. Након њих смо имали прилику да чујемо и народног гуслара Луку Бошковића, као и одређене рецитације.

На дан празника Светог Киријака Отшелника (у народу познат као Михољдан) свечано је било од самог јутра када је народ почео да долази и пуни храм и порту, јер нису могли сви вјерници стати у храм.

Домаћин сабрања, протонамјесник Александар Јефтић се потрудио да сви буду добро дочекани и угошћени, јер како је и сам рекао данас је он ту надлежни свештеник, али домаћини су сви Брезовопољци.

Светом литургијом је началствовао некадашњи парох ове парохије, а сада свештеник у мировини протојереј-ставрофор Стево Милошевић, уз саслужење још два бивша пароха брезовопољска, такође прота у пензији: протојереја-ставрофора Славка Максимовића и Ђорђа Симеуновића. Поред наведених саслуживали су и протојереј-ставрофор Миодраг Тошић, архијерејски намјесник брчански; протојереј-ставрофор Вујадин Станишић, парох доњобрезички; протојереј-ставрофор Драган Јездић, парох у Српској Вароши (Брчко) и протојереј Лука Петровић, парох вршански.

За пјевницом су пјевали свештеници из сусједних парохија, али уз велику подршку хорића који поје сваке недеље за пјевницом у храму а састављен је од дјечице из локалне основне школе.

Причестивши се Пресветим Тајнама Христовим, вјерници су изашли испред храма гдје је изабран овогодишњи кум славе, господин Јово Гагић из Брезовог Поља. Извршен је трократни литијски опход око светог храма, а затим освештани славски дарови и сломљен славски колач.

У наставку, као продужетак молитвеног сабрања, слжено је и тјелеско окрепљење за трпезом љубави уз народно весеље.

​Радост је заиста ријеч која је красила ова оба дана, али такође захвалност и молитва за генерације које су сачувале овај храм и обнављале га када је то било потребно.

КИРИЈАК ОТШЕЛНИК МИХОЉДАН ХРАМОВНА СЛАВА БРЕЗОВО ПОЉЕ ЈУБИЛЕЈ