НАСТАВНИЦИ ИЗ ПРИБОЈА ПОСЈЕТИЛИ МАНАСТИР РОЖАЊ

У суботу, 30.09.2023. године служена је Света литургија у манастиру Рожањ, општина Сапна. Иначе, у овом манастиру

Сваке последње суботе у мјесецу свештеник из Прибоја протојереј-ставрофор Зоран Илић и игуман манастира Папраћа архимандрит Нектрије, служе Свету литургију у Манастиру Рожањ (Сапна)на којој не бива много људи из разлога што још увијек многи нису ни чули за овај манастир те је слабије посјећен.

У суботу, 30.септембра, на празник светих мученица Вере, Наде, Љубави и њихове мајке Софије, богослужењу су присуствовали и чланови колектива ЈУ ОШ „Вељко Чубриловић" из Прибоја који су у ову свету обитељ дошли пјешке кренувши сви заједно са Пањика. Ово њихово ходочашће, пут од 10ак километара, трајао је око 2 сата и 30 минута.

Мимо поменутих свештенослужитеља, ове суботе је служио и свештеник из Шековића јереј Жељко Павловић.

По завршетку Литургије, о.Нектарије је поздравио присутне и похвалио њихово ходочашће надајући се да ће бити прилике да и следеће године доживимо нешто слично.

Истакао је, такође, велику важност просвјете као и саму улогу просвјетара у животима младих људи. Говоривши о просвјети,  нагласио је да „просветитељ не може бити, а да није светитељ" и тиме истакао важност светосавског пута на коме треба сви да будемо.

- „Тај пут спасења, 'пут који води у живот вјечни', Господ је показао нашем највећем просветитељу и светитељу из нашега рода, Светом Сави, а он преко наших Отаца предао нама, надајући се исто тако да ћемо и ми то предати младим поколењима које долазе послије нас", рекао је.

Као продужетак богослужења, уприличена је и трпеза љубави коју су заједнички припремили и колектив и свештенство.

Манастир Рожањ сматра се задужбином краља Драгутина са краја 13ог вијека, кога су Турци порушили некада у 16ом вијеку.

Обнова ове светиње започета је 2008. године.

Данас овдје борави само један монах, а бригу о свим радовима од самог почетка обнове преузели су два рођака одрасла на истом овом мјесту, а сада свештеници,  који носе исти свештенички чин, исто име и исто презиме, протојереј-ставрофор Зоран Р. Илић (свештеник у Прибоју) и протојереј-ставрофор Зоран С. Илић (свештеник у Бољанићу).

Андријана Пекић, наставник српског језика

МАНАСТИР РОЖАЊ