У МАНАСТИРУ ТАВНА ПРОСЛАВЉЕНА ВЕЛИКА ГОСПОЈИНА

Фото: СНИМАК ЕКРАНА

На празник Успења Пресвете Богородице, окупио се велики број вјерника и у манастиру Свете Тројице у Тавни који се налази на тромеђи општина Бијељина, Угљевик и Зворник.

У овом манастиру који је задужбина Краља Драгутина и његових синова саборује се од 1884. године када је одржан први народни сабор и освештан звоник.

По традицији устаљеној вијековима код ове древне немањићке светиње на Велику Госпојину окупи се велики број вјерника .

У шест сати ујутру служена је прва јутарња литургија, а касније је служена и Света архијерејска литургија.

- Многи су данас дошли да им се прочита молитва за здравље јер су убјеђени да ако им се прочита молитва на овај велики свети празник да се молитве испуњавају да ће бити здрави до сљедеће године - рекао је архимандрит Лазар Кршић духовик Манастира Свете Тројице у Тавни.

Велика помоћ сестринству манастира на чијем челу је игуманија Марта су и чланови Удружења хаџија који им помажу на њиховом великом имању.

На сабору у манастиру Тавна окупи се сваке године велики број вјерника.

Од 2005. године много се урадило на обнови и реконструкцији манастирског здања које је у својој историји доживио много страдања и уништења.

Највеће је било 1943. године, када су све објекте, до темеља, спалиле усташе међу којима и библиотеку са старим списима, као и матичне књиге. Једино што је остало нетакнуто у огњу је Библија, која данас има непроцјењиву културну и историјску вриједност.

Извор: РТРС

УСПЕЊЕ ПРЕСВЕТЕ БОГОРОДИЦЕ ВЕЛИКА ГОСПОЈИНА МАНАСТИР ТАВНА ИГУМАНИЈА МАРТА ЕПИСКОП КОНСТАНТИН ЕПИСКОП ГЕОРГИЈЕ