ПРОСЛАВА СВ. НЕДЕЉЕ - СЛАВА ХРАМА У БАРАМА

У недјељу 30.јула храм у Барама (Горња Пилица) прославио је своју славу – свету великомученицу Недјељу. Овај празник се у Барама традиционално обиљежава у последњу недјељу мјесеца јула.

Храм је био мали за све присутне. Поред мјештана било је вјерника и из других мјеста -Локања, Крћине, Богутовог Села, Угљевика, Корените - те су многи у току Свете Литургије остали испред храма.

Свету Литургију је служио о. Саво Јовић из Саборног храма у Бијељини, уз појање богослова и дјечице.

Након причешћа Светим даровима присутног сабора народа и дјеце поучно слово о лику многопоштованих у нашем народу, Господњих великомученица свете Марине и свете Недјеље, одржао је служашчи свештеник, о. Саво.

У наставку се приступило даривању Часног Крста, литија и икона од стране присутних вјерника, опход око храма, а потом и резање славског колача са кумом славе, Савом (+Јoво) Марјановићем из Бара и његовом мајком.

У овом дијелу пиличке парохије народ се радује бити дародавац дому Божијем, те није било тешко изабрати кума за следећу годину. За кумство се јавио Раде (Јово) Ракић из Бара са својом породицом. Захваљујући овогодишњем куму, сав присутни народ је након духовног окрепљења прешао за трпезу љубави ради тјелесног окрепљења и наставка саборовања.

Током славске трпезе слављу су се придружили и свештеници: прото-ставрофори Милан Миловановић, парох шепачко-брањевски и Драженко Вукотић, парох локањски као и јереј Илија Пантић, парох шетићки.

Морамо истаћи да су се у току славског ручка јавили наши парохијани који су оправдано били одсутни и који су изразили жељу да, ако Бог да, буду кумови храмовне славе 2025. и 2026. године Господње - господа Милан. Ј Марјановић и Домин М. Станкић, што недвосмислено говори о вјери овог народа.

Благодаримо свима на молитвеном учешћу, даровима, радости и добром расположењу, а особито љубави и поштовању светиње Дома Божијег у овом дивном дану.

привремени парох пилички,
протојереј Дарко Б. Перић