“ВИДОВДАНСКЕ СВЕЧАНОСТИ” У ОПШТИНИ УГЉЕВИК: БАШТИНА СРПСКОГ РОДА

Фото: Младен Василић

“Видовданске свечаности” у општини Угљевик отпочеле су уочи Видовдана, вечерњим богослужењем у храму Свете Петке Параскеве.

Након богослужења, на градском тргу испред Централног спомен-обиљежја на коме су исписана имена 301 погинулог борца Војске Републике Српске, свештенство које битише на простору ове подмајевичке општине служило је парастос јунацима од Косовског боја до данас.

У Центру за културу “Филип Вишњић”, истог дана, уприличена је изложба "120 година од оснивања Кола српских сестара" која је посвећена њеном оснивачу и првом секретару ове хуманитарне организације Надежди Петровић у организацији Кола српских сестара “Света Марија Магдалина” које дјелује при храму Свете Петке Параскеве.

На Видовдан, у угљевичком храму служена је Света литургија и парастос свим пострадалим од Косовског боја до данас.

У поподневним часовима свечано је отворен једнодневни Сајам народних рукотворина који је окупио 28 излагача гдје су посјетиоци могу да виде ручно рађене народне ношње, везове, козметику, предмете рађене декупаж техником, производе од меда и колаче.

Учеснике и госте сајма благословио је протојереј Александар Тешић, архијерејски намјесник угљевички,  који је рекао да је главна покретачка снага српског народа кроз историју била јака и непоколебљива вјера у Бога.

-Цар Лазар и његова причешћена војска знали су на Видовдан да се сусрећу са једним азијским освајачем који је био много силнији од њих, бројчано и технички али су вјеровали у побједу правде над неправдом, слободе над тиранијом. Вјеровали су у побједу небеског царства над земаљским. Како они јуче, тако и ми данас вјерујемо у Бога, љубав, пријатељство и отаџбину. Вјерујемо у круну, у патријарха, у крсну славу.  Вјерујемо у лијепо васпитање, у честитост, у поштење, у цјеломудреност. Вјерујемо да је могуће бити добар човјек. Вјерујемо у живот вјечни и царство небеско-поручио је Тешић који је архијерејски намјесник угљевичко-јањски.

Ову традиционалну манифестацију  отворио је начелник општине Угљевик Василије Перић који је захвалио свим излагачима, организаторима и свим присутним јер према његовим ријечима на овај начин чувају српску културу, традицију и обичаје.

-Важно је да очувамо и наше старине, јер су оне благо. Важно је да баке, мајке, супруге, сестре, кћерке имају своје посебно мјесто у цјелокупном друштву у којем су оне стуб друштва и породице-рекао је Перић.

Организатори “Видовданских свечаности Угљевик 2023”  су Црквена општина Угљевик, Коло српских сестара “Света Марија Магдалина”, Борачка организација Угљевик, општинска Агенција за развој малих и средњих предузећа, Центар за културу “Филип Вишњић”,  а покровитељ је општина Угљевик.

​Текст и фото: Младен Василић

ВИДОВДАН АКАДЕМИЈА ПАРАСТОС УГЉЕВИК НАЧЕЛНИК ВАСИЛИЈЕ ПЕРИЋ