БРЧКО - ЕПИСКОП ИЛАРИОН ОДРЖАО ПРЕДАВАЊЕ У ОКВИРУ ВИДОВДАНСКИХ ДАНА

У оквиру културне манифестације Видовдански дани у Брчком је одржано предавање епископа новобрдског и викара Патријарха српског Илариона о теми "Косовски завјет".

Предавање је одржано у Културном центру "Патријарх Павле".

Косовски завјет је потврда обећања да ћемо као народ бити у договору с Богом и његови сарадници истакао је епископ Иларион.

- У име нашег народа то је обећање направио Свети Сава, а касније Свети Лазар то потврдио како то потврђује епска пјесма. У ове дане требало би посебно да се сјећамо тог рефрена "да је земаљско за малена царство, а да је небеско довијека", рекао је епископ Иларион.

Прије него је постао монах у августу 1996. године у манастиру Високи Дечани, Растко Лупуловић, сада епископ, био је филмски и позоришни глумац.

- Ми смо у цркви искључиво из љубави сведочећи своју изборну слободу, и то је нешто што имамо понудити свијету - додао је епископ-

Предавање епископа Илариона о теми "Косовски завјет" организовао је Конзервативни клуб Брчко, у оквиру културне манифестације Видовдански дани, а под покровитељством предсједника Скупшитне Брчко дистрикта Синише Милића.

- Видовдански дани протичу под покровитељством предсједника Скупштине Дистрикта и предсједника Републике Српске. Имали смо низ предавања, промоције документарних филмова, било је изузетно посвећено - навео је Мирослав Ковачевића из Конзервативног клуба Брчко.

Благословом Његовог Преосвештенста, Епископа зворничко-тузланског Фотија, Епископ новобрдски Иларион је сутрадан у храму Успења Пресвете Богородице служио Свету архијерејску литургију са свештенством и уз присуство великог броја народа.

Велико јединство и везу са народом Косова и Метохије, становници Брчког су потврдили и ове године тако што су многе брчанске породице угостиле дјецу са простора ове српске покрајине. Малишани са Косова и Метохије допутовали су у Брчко у суботу 24.6.2023. године гдје ће боравити наредних седам дана и заједно са брчацима прославити Видовдан, славу нашег града.

Манифестација траје до 30. јуна, а централни дио овогодишњих Видоваданских дана је 28. јуна када ће бити служена Света литургија у свим православним храмовима на подручју дистрикта.

ВИДОВДАН БРЧКО ПРЕДАВАЊЕ ЕПИСКОП ИЛАРИОН