ПОКЛОНИЧКО ПУТОВАЊЕ СВЕТИЊАМА ГРЧКЕ ПАРОХИЈАНА ЛОКАЊА

По благослову Његовог Преосвештенства, епископа зворничко-тузланског Г. Фотија, група вјерника из Локања и Пилице је кренула на поклоничко путовање Светом Нектарију Егинском Чудотворцу, које је организовао протојереј-ставрофор Драженко Вукотић, парох локањски.

На путовања се кренуло у поподневним часовима, у недељу 2. октобра, а након ноћне вожње кроз Србију и Македонију, у поподневним часовима у понедељак, стигли смо на острво Егину гдје смо преноћили у Манастиру светог Нектарија Егинског. Следећег дана, присуствовали смо јутарњем богослужењу и светој Литургији гдје су се вјерници причестили. Након тога, над његовим гробом су читане молитве за оздрављење болесних парохијана.

Истог дана смо се упутили у мјесто Прокопион, на полуострву Евија, гдје смо се поклонили нетљеним моштима светог Јована Руса. Над моштима овог исповједника одслужен је акатист, а вођа пута свештеник Ненад Савић је упознао ходочаснике са животом овог светила Цркве Христове.

Трећег дана нашег ходочашћа посјетили смо Метеоре и манастир који је подигао последњи Немањић, свети Јоасаф.

Последњег дана свратили смо у Солун и посјетили велелепну Цркву светог великомученика Димитрија, заштитника града Солуна и поклонили се његовим светим моштима, као и моштима свете Анисије.

У повратку кући смо обишли српско војничко горбље из Великог рата, гдје нас је дочекао нови чувар ове светиње који нас је упознао са историјом овог гробља. У Цркви Светог Ђорђа одслужен је помен свим настрадалим војницима чија тијела овдје чекају васкрсење мртвих и живот будућег вијека. На излазу из гробља, све нас је поздравио дугогодишњи чувар ове светиње старац Ђорђе Михајловић војничким поздравом са свога балкона. Милошћу Божијом и уз благослов светитеља чијим моштима смо се поклонили, вратили смо се кући у раним јутарњим часовима у петак 7. октобра.

ПОКЛОНИЧКО ПУТОВАЊЕ ГРЧКА ЛОКАЊ