ХОР СВ. РОМАН МЕЛОД ГОСТОВАО НА 12. САБОРОВАЊУ ХОРОВА

Благословом Његовог Преосвештества, епископа зворничко-тузланског г.г. Фотија, византијски хор Свети Роман Мелод из Брчког, учествовао је у 12. саборовању хорова које се традиционално одржава у Бањи Ковиљачи, Епархија шабачка.
Изражавамо велику захвалност организаторима и надамо се што скоријем сусрету.

Преносимо у целости текст организатора овог духовног саборовања.

Синоћ је у Бањи Ковиљачи, на дан Сабора српских светитеља у амфитеатру нашег храма одржано дванаесато Саборовање хорова.

Манифестација је установљена још 2009. године поводом хорске славе коју обележавамо на овај дан.

До сада су за ових дванаест година са нама молитвено појање узносили Господу хорови из многих градова Србије и Републике Српске.

Угостили смо осамнаест мешовитих хорова на протеклим Саборовањима, али ове године посебно нам је задовољство било да угостимо византијски хор „Св.Роман Мелод“ из Брчког којим од оснивања руководи протојереј-ставрофор Александар Рељић. Наши гости су се представили са шест композиција компонованих у византијском духу.

Прелепо вече као и велики број поштовалаца хорског појања били су инспирација хоровођама и хорсим певачима да дају свој максимум.

Публика у Бањи Ковиљачи нема могућност да често чује српско - византијско појање које је настало још у време Светог Саве и активно се користило све до почетка 19. века. Данас ово древно и традиционално црквено појање, поред многобројних хорова, чувају и велике Српске светиње попут манастира Хиландара, Студенице, Жиче, Дечана, Ковиља и других.

Наш хор „Сабора српских светитеља“ отпевао је неколико духовних композиција српских и руских композитора као и три народне песме аранжмански урађене за мешовити хор.

Круна концерта је заједничко извођење песме здружених хорова „Васкрсења дан“ за коју је текст написао епископ зворничко-тузлански Господин Фотије.

Како то и ред налаже, на крају концерта је бираним речима пуних емоција, све присутне поздравио духовник хора и архијерејски намесник лознички протојереј Драган Бајић.

Велику част и привелигују својим присуством на Саборовању учинио је наш пријатељ, академик Светислав Божић коме се и овим путем посебно захваљујемо.

Након концерта, у парохијском дому нашег храма уприличена је трпеза љубави за све присутне.

Слава Богу на још једном дивном дану и што нас је удостојио и благословио да му на овај начин узносимо Славословље.

Извор: Хорско појање

ХОР ХОР СВЕТИ РОМАН МЕЛОД ЕПАРХИЈА ШАБАЧКА БРЧКО БАЊА КОВИЉАЧА