ДОЊА ТРНОВА: 165 ДЈЕЦЕ У ТРАДИЦИОНАЛНОМ ЛИЛАЊУ

У Доњој Трнови код Угљевика  у петровданском лилању и избору најљепше лиле учествовало 165 дјеце.

Организатори ове традиционалне манифестације су Савјет мјесне заједнице и Црквени одбор Доње Трнове, а генерални покровитељ општина Угљевик.

Протојереј Ведран Бардак, свештеник у Доњој Трнови, рекао је да храм Светих апостола Петра и Павла ове године обиљежева двије деценије од како су његови темељи освјештани.

"Прослављамо наше велике заштитнике који су мученички пострадали за вријеме Римског цара Нерона, тада су на сваки могући начин хришћани били протјеривани, мучени, а било им је забрањивано и да се окупљају", рекао је Бардак.

Начелник општине Угљевик Василије Перић поручио је да је велика радост што дјеца његују традицију и обичаје којима се чувају српска култура и православна вјера.

"Лилaње је традиција уочи Петровдана, празника који за српски народ значи саборност, јединство и борбу за слободу", рекао је Перић.

Он је изразио задовољство јер се велики број дјеце окупља око храмова његујући традицију и обичаје.

Одборник у Скупштини општине Угљевик Чедо Лујановић, који је мјештанин Доње Трнове, захвалио је свима који су подржали ову манифестацију и оцијенио да је окупљање дјеце на православне празнике љепота која треба да се види, као што се виде петровданске лиле.

Традиционалном лилању претходило је вечерње богослужење у Храму Светих апостола Петра и Павла и помен испред споменика за 24 жртве Одбрамбено-отаџбинског рата из овога краја, те наступ Културно-умјетничког друштва "Трнова".

Дјеци са најљепшим лилама додијељене су 53  робне и новчане награде, а главну награду лед телевизор добио је Данило Тодоровић, коме је награду уручио начелник општине.

Текст и фото: Младен Василић

СВЕТИ АПОСТОЛИ ПЕТАР И ПАВЛЕ ПЕТРОВДАН ЛИЛАЊЕ ДОЊА ТРНОВА УГЉЕВИК ВАСИЛИЈЕ ПЕРИЋ