ХРАМОВНА СЛАВА СВЕТА ПЕТКА СВЕЧАНО ПРОСЛАВЉЕНА У ГАРЕВЦУ

Дана, 26/13. октобра 2020. године у Храму Свете Петке Параскеве у Гаревцу - Ново Насеље код Модриче, служено је велико вечерње богослужење у част преподобне мати Параскеве – Свете Петке.

Вечерње богослужење служио је отац Исаија (Лукић), игуман манастира Свете Матроне Московске из Ритешића. Игуману Исаији саслуживали су: протојереј-ставрофор Јован Михајловић, свештеник из Добоја, отац Павле (Тица), игуман манастира Дуга Њива, протонамјесник Срђан Васиљевић, свештеник из Г. Забрђа и јереј Ненад Јеремић, свештеник из Гаревца.

После вечерње службе игуман Исаија обратио се поучним и бираним ријечима вјерном народу. Посебно се захвалио дјечици која су својим анђеоским гласовима пјевали на вечерњој служби. После дивне бесједе народ је прилазио да приме по парче освећеног хљеба које је народу дијелио протонамјесник Срђан Васиљевић, а јереј Ненад Јеремић помазивао је вјернике освећеним уљем.

После вечерње службе дјечији хор, који при храму Свете Петке Параскеве води протојереј Никола Горановић, отпјевао је неколико духовних пјесама.

Сутрадан, на дан када наша Православна црква прославља успомену на преподобну мати Параскеву – Свету Петку, Свету Литургију у Храму Свете Петке Параскеве служио је протојереј Недељко Горановић, свештеник из Добоја, уз саслужење гаревачких свештеника протојереја Николе Горановића и јереја Ненада Јеремића.

Сунчаног и лијепог празничног дана храм у Гаревцу био је мали да прими све вјернике под своје сводове, па су вјерници били принуђени да Свету Литургију прате у порти храма. На Светој Литургији причестио се велики број вјерника. Након Свете Литургије, протојереј Недељко је говорио о нашој Светој Петки која је била српског рода и о празничном Јеванђељу, гдје истакао да се и ми као Православни вјерници требамо угледати на живот ове дивне светитељке и наше заштитнице... јер и Јеванђеље које смо чули говори да је потребно да имамо мудрости да би дочекали Господа, а ту мудрост је имала Света Петка па је постала светитељка.

У продужетку молитвеног славља услиједио је трократни опход око храма, отац Ненад осветио је водицу, док је отац Никола осветио и преломио славски колач са кумом данашње славе г-дином Марком Пебићем из Гаревца.

Кумови данашње славе припремили су послужење у порти храма. Г-дин Марко Пебић из Гаревца предао је кумство г-дину Зорану Лазићу са гаревачке парохије који се јавио да са својом породицом буде кум идуће 2021. године.

У нади да ће Света Петка Параскева заштити, како присутне вјернике тако и све Православне хришћане, призивамо Божији и Свете Петке благослов на све оне који јој се моле и који поштују њено Свето име.

​протојереј Никола Горановић

СВЕТА ПЕТКА ПАРАСКЕВА ХРАМОВНА СЛАВА ГАРЕВАЦ