ПОКЛОНИЧКО ПУТОВАЊЕ ВИЗАНТИЈСКОГ ХОРА ИЗ БРЧКОГ

Благословом Његовог Преосвештенства, Епископа зворничко-тузланског г. Фотија, чланови византијског хора „Свети Роман Мелод“ из Брчког, кренули су 01.11. на поклоничко путовање и обилазак светиња у Епархијама далматинској и бихаћко-петровачкој.

Пред полазак, у храму Успенија Пресвете Богородице у Брчком, прочитана је молитва за благословен пут.

Након вишечасовне вожње, преко Бањалуке, врлетне Мањаче те Кључа и Петровца, хористи су сигурно стигли у западни дио Босанске Крајине, у град Дрвар, гдје их је у храму Светог Саве дочакао протојереј-ставрофор Саша Црљић, парох први дрварски и старјешина храма. Отац Саша је поздравио чланове хора и упознао их са историјом овог светог храма. Након обиласка храма услиједила је заслужена вечера и одлазак на починак.

Рано ујутро, пут је настављен преко Грахова и Книна све до чувеног манастира Крка. Овај манастир смјештен је на десној обали ријеке Крке, недалеко од Кистања, у Далмацији. По живом народном предању, које потврђују историчари цркве и љетописци, манастир је подигла 1350. године, на месту где је апостол Павле проповедао хришћанство, у периоду када је у име свог малолетног сина владала Клисом и Скарадином, Јелена, удовица Младена Шубића и сестра цара Душана. У току вијекова овај манастир је претрпјео неколико разарања и запуштања, али и обнова и прерада, па његова архитектура није сачувана у свом првобитном стању.

У манастиру чланове хора дочекао је игуман ове свете обитељи, Севастијан (Гордон), те их угостио у манастирској гостопримници гдје их је упознао са историјом ове светиње, оном старијом али и овом новијом, послијератном.

Вишечасовни боравак и обилазак ове светиње и његове околине, на чланове хора оставио је трајан и неизбрисив траг. Нарочито, велику радост доживјели су уласком у катакомбе које се налазе под самим темељима манастира, гдје су се по предању, у раној Цркви, сакупљали први хришћани на свете молитве и литургије. По предању, у овим катакомбама боравио је и сам Свети апостол Павле. На сводовима ових катакомби и данас се виде урезани ранохришћански симболи као шту су цртеж рибе (тако су се хришћани тајно споразумијевали због Римљана прогонитеља) и други.

Касно поподне, чланови хора, напустили су манастир Крку уз благослов игумана и братства и кренули су пот Босанског Грахова а узпут су свратили у град Книн и обишли чувену книнску тврђаву.

Истог дана, у Босанском Грахову, чланови хора присуствовали су вечерњем богослужењу у храму Светих апостола Петра и Павла  са мноштвом поклоника из цијеле Србије, Косова и Босне. Након вечерњег богослужења услиједила је вечера и одлазак на починак.

Сутрадан, у недељу 03.11, хористи су се упутили пут Ливна гдје су у храму Успенија Пресвете Богородице пјевали Свету архијерејску Литургију коју је служио Његово Преосвештенство, Епископ бихаћко-петровачки г. Сергије са свештенством ове и других епархија.

Светој Литургији присуствовало је мноштво народа, поклоника, из Србије, Косова и Бих који су дошли на овај дан да се сви заједно поклоне мученицима ливањским којих је пред Престолом Божијим преко 1200, а страдали су и мученички убијену пред крај Другог свјетског рата. Након свете Литургије и поклоњења моштима мученика услиједила је трпеза љубави и кратак предах.

Након одмора, чланови хора упутили су се према Гламочу гјде су обишли манастир Веселиње и поклонили се гламочким мученицима а затим су продужили према манастиру Медна гдје су цјеливали и поклонили се моштима тројице великих медљанских мученика чије су мошти чудесно обретене прије неколико година.

Касно поподне, обишавши све ове дивне крајишке светиње, чланови хора кренули су на пут према Брчком, преко Мркоњић Града и Бања Луке.

У своје Брчко, стигли су пуни утисака испуњени једном новом енергијом и благодаћу Божијом коју су понијели са собом из ових древних и благодатних светиња Крајине, пуних историје, и присуства Божијег а које су неправедно запостављене и заборављене у времену и простору.

ПОКЛОНИЧКО ПУТОВАЊЕ БРЧКО ХОР ХОР СВЕТИ РОМАН МЕЛОД МАНАСТИР КРКА ЕПАРХИЈА ДАЛМАТИНСКА