ГАРЕВАЦ: ПОКЛОЊЕЊЕ СВЕТОЈ ГОРИ АТОНСКОЈ

Благословом Његовог Преосвештенства Епископа зворничко-тузланског Г. Фотија свештеници гаревачки парохија, протонамјесници Никола и Недељко Горановић, са мањом групом вјерника из Модриче и Добоја посјетили су Свету Гору Атонску.

Послије молитве пред полазак на пут коју су свештеници прочитали у храму Свете Петке 02. октобра 2019. године у послијеподневним часовима кренули су пут Свете Горе.

У јутарњим часовима 03. октобра стигли су у град Уранополис одакле су кренули трајектом на Свету Гору. Први посјећени манастир био је српски манастир Хиландар гдје су поклоници провели два дана на манастирским богослужењу и у разговору са монасима. За вријеме боравка у Хиландару о. Никола је служио свету Литургију, а поклоници су узели учешћа у Светој тајни Причешћа.

Из Хиландара посјетили су и бугарски манастир Зограф и манастир Есфигмен.

Трећег дана напуштајући Хиландар поклоници су отпутовали у Кареју, гдје су се смјестили у Скит Светог Андреја Првозваног.

Истог дана посјетили су и испосницу Светога Саве, гдје се налази икона Пресвете Богородице Млекопитатељнице и ту су учествовали на вечерњем богослужењу.

Четвртог дана били су присутни у Скиту на светој Литургији, а послије су посјетили Патерицу, мјесто гдје се до скоро чувао штап или Патерица Светог Саве Освећеног који је добио Свети Сава у Палестини.

Такође четвртог дана посјетили су келију старца Пајсија поред испоснице Светог Саве, манастир Кутлумуш, испосницу Светог Пајсија Светогораца звану Панагуда и келију старца Гаврила који је духовно чедо Светог Пајсија Светогораца који је са пар савјета поучио поклонике и на крају тога отишли су на вечерње богослужење у испосници Светог Саве.

Петог дана послије Литургије у Скиту Светог Андреја Првозваног кренули су у манастир Ватопед гдје су се поклонили Ризи (Појасу) Пресвете Богородице и глави Светог Јована Златоустог а свештеници и Крсту Цара Константина који се налази у олтару цркве.

Након Ватопеда посјетили су манастире Ивирон, Филотеј, Ставроникита, Пантократор и Скит Светог Илије гдје су се поклонили многим Чудотворним иконама. Тачно у поноћ петог дана опет смо били у испосници Светог Саве гдје смо учествовали на јутарњем богослужењу.

Шестог дана, узевши благослов од оца Никодима, отишли су до протатске цркве гдје су се поклонили икони Достојно јест и кренули за манастир Русик у коме се замонашио Свети Сава Српски.

Послије Русика стигли су до манастира Светог Пантелејмона гдје су се поклонили многим моштима и одатле су испловили са Свете Горе.

Тог истог дана, на путу према кући, посjетили су метох манастира Хиландар - Каково и гроб Светог Пајсија Светогораца у Суротију поред Солуна.

Посебно искуство на овом путу сви су доживели у испосници Светог Саве на молитви са оцем Никодимом.

На крају сви су благодарни Господу и Пресветој Богородици која је удостојила ову групу посјети великих светогорских  светиња и захвални вођи ове групе хаџи Жељку Трипићу који је организовао вријеме и распоред посјета на Светој Гори.

протонамјесник Недељко Горановић
привремени други парох гаревачки