ДВОРОВИ: СВЕТОСАВСКА АКАДЕМИЈА И ГУСЛАРСКО ВЕЧЕ (ВИДЕО)

Ову нашу свесрпску славу, коју слави наш народ гдје год се налазио широм свијета, нарочито свечано прославили смо и у нашим парохијама и црквеним општинама.

Прослава Савиндана је почела светим литургијама које се служене у цркви Светог великомученика Прокопија у Дворовима, којом је началствовао протојереј Јован  Ивановић и цркви Рођења светог Јована Крститеља у Новим Дворовима, гдје је началствовао протојереј Ненад Ђурић. У поменутим црквама освештани су славски колачи, а дјечица су рецитовала пјесмице у част Светога Саве, утемељивача српске цркве, српске државе и српске духовности.

Прославa Светог Саве, првог српског просветитеља и учитеља, настављена је у Основној школи „Дворови“ у Дворовима. Након ломљења славског колача, дјеци, родитељима и просвјетним радницима крсну славу честитали су свештеници и директор школе. Велику радост због прославе школске славе показали су ученици извођењем пригодног програма. Програм је био испуњен садржајем из живота Светог Саве и наше светосавске културе, уприличен извођењем дјечијег хора, рецитаторских и ритмичких секција.

Црквена општина Дворови и удружење гуслара „Филип Вишњић” из Бијељине, у вечерњим часовима организовали су Светосавску академију и гусларско вече у част Светитеља Саве. Академија је одржана у препуној сали Светосавског дома у Дворовима, гдје се окупио велики број гуслара и љубитеља древног српског инструмента. У реализацији програма учествовали су ученици ОШ Дворови, чланови гусларског удружења „Филип Вишњић”, и мушка и женска вокална група „Милан Ђукић”. Послије извођења химне Светог Саве, светосавску бесједу изговорио је протојерј Ненад Ђурић, старјешина цркве Светог великомученика Прокопија. Затим су услиједиле рецитације ученика ОШ Дворови у изведби Марије и Богдана, наступ вокалних солисткиња Наталије, Ане и Виолете.

Гусларски наступ отворио је гуслар Вукан Ђука пјесмом о Светоме Сави, а потом су се низале и пјесме осталих гуслара који су узели учешћа у свечаности.      Програм је завршен наступом мушке и женске вокалне групе „Милан Ђукић”.

По завршетку Светосавске академије уприличено је послужење које је припремила Црквена општина Дворови.