Света архијерејска Литургија и рукоположење у Лопарама (ВИДЕО)

Фото: Младен Василић

Треба да се трудимо, да живимо у складу са својом Црквом, наш народ, наши народни прваци који воде овај народ треба да иду путем Светог Саве,  путем Светосавља и Православља, поручио је данас Његово преосвештенство Епископ зворничко-тузлански г. Фотије на обиљежавању 20. година од освећења и изградње храма Покрова Пресвете Богородице у Лопарама.

„Светосавље и Православље  је наш пут који је сигуран, и тим путем сигурно идемо ка Царству небеском“, рекао је у бесједи Владика Фотије након што је служио Свету архијерејску Литургију.

Епископ Фотије је подсјетио, да је било мишљења, када је грађен храм у Лопарама,  да ће бити сувише велики, али данас након 20 година је велики, јер, како каже, не могу сви стати у њега.

„Велики број људи у цркви је велики благослов, јер то значи да живимо са својом Црквом и покушавамо да нађемо унутар Цркве одговор на животна питања, своје проблеме, муке, изазове, недоумице, болести, своја духовна искушења а управо је Црква лечилиште за све то“, поручио је Епископ  Фотије.

Он је истакао да је Царство небеско  најпрече и да  њему људи требају да теже.

„ Свети апостол Павле је рекао да је Бог Отац завјештао хришћанима, свим крштеним душама,  Царство небеско које  Свети оци упоређују са Црквом и Литургијом. Кад смо у цркви на Литургију тада предокушамо Царство небеско и у пуноћи га предокушамо  када се причешћујемо,  тада примамо у себе самога Христа и постајемо једно са Богом и сво блаженство Царства небеског усељева се у нас“, рекао је Владика Фотије.

Он је нагласио да је Црква духовна заједница која почиње на земљи а трајаће читаву вјечност и неће имати краја.

Орденом Светог краља Драгутина Епископ Фотије одликовао је начелника општине Лопаре Раду Савића који је истакао да је почаствован али и да је орден, израз вредновања његовог и његових сарадника према Српској Православној Цркви.

„Орден је  и обавеза да у будућности са пажњом пратимо  се  све оно што се ради али и планира у Српској Православној Цркви  и да у томе локална заједница учествује“, рекао је Савић.

Он је напоменуо да је храм Покрова Пресвете Богородице  украс Лопара, али и најљепше мјесто у градском дијелу ове општине.

Орденом Светог краља Драгутина одликован је мјештанин Недељко Шакотић и предсједник Скупштине општине Лопаре Миленко Ристић. Архијерејске захвалнице су добили бројни мјештани као и удружења која се истичу у помоћи и љубави према Српској Православној Цркви.

Данас је  извршена света тајна рукоположења, Ђорђе Грујић из Зворника је рукоположен у чин ђакона.

Младен Василић координатор за односе са јавношћу општине Угљевик

ПОКРОВ ПРЕСВЕТЕ БОГОРОДИЦЕ ХРАМОВНА СЛАВА ЛОПАРЕ НАЧЕЛНИК РАДО САВИЋ ОРДЕН РУКОПОЛОЖЕЊЕ