ОДРЖАНО ДОНАТОРСКО ВЕЧЕ ЗА ИЗГРАДЊУ КОНАКА МАНАСТИРА У РОЖЊУ

Фото: Општина Лопаре
На донаторској вечери за наставак обнове и изградње манастира и манастирског конака у Рожњу, која је одржана у Лопарама прикупљено је 64.205 КМ.

„Ја се радујем духовно да ми Срби будемо заједно око једне свете идеје, светога дјела , а то је подизање нашег манастира у Епархији зворничко-тузланској који је буквално мјесто мучеништва и мјесто страдања“,  рекао је у својој бесједи Епископ зворничко-тузлански Фотије.

Епископ Фотије је у својој пјесми Манастир Рожањ назвао Мали Јасеновац и према његовим ријечима он је у односу на Јасеновац сигурно мали, али је велики по своме страдању јер је само у једној кући у Рожњу током Другог свјетског рата  спаљено 87 одраслих особа и дјеце.

Радо Савић, начелник општине Лопаре и домаћин донаторске вечере је саопштио да ће прикупљена средстава на поменутој вечери бити утрошена за завршне радове на манастирском конаку.

„Ово је један значајан подвиг мајевичана и свих православних Срба на очувању и учвршћивању православља на Мајевици“, навео је Савић.

Он је упутио изразе захвалности Епископу Фотију и вјерницима који су дошли и подржали обнову светиње у Рожњу.

Донаторској вечери у Лопарама присуствовао је велики број привредника и појединаца из политичког и друштвеног живота.

Мирослав Којадиновић , привредник и хуманиста из Њемачке је истако велики значај цркве, посебно у тешким временима као што су садашња.

„Заиста је потребно да се ујединимо и да заједнички помогнемо овакве пројекте, а црква ће нас примити у своје окриље и помоћи у томе“,  рекао је Којадиновић.

Он је пожелио срећу грађевинском одбору у изградњи и изразио наду да ће се резултати ускоро видјети,  уз жељу да се наредне године донаторска вечера одржи у конацима манастира.

„Вечерас смо скупили добре људе, вјернике који воле своју цркву и свој народ, да нам помогну, да нам дају вјетар у леђа како би ове завршне радове привели крају“, рекао је протојереј-ставрофор Зоран Илић, свештеник у Бољанићу на Озрену.

Он је, заједно са протојереј-ставрофором Зораном Илићем, парохом Прибојским био иницијатор обнове манастира у Рожњу чији је манастирски храм посвећен Светом пророку Јеремији.

Оба свештеника су рођени у селу Рожањ, које сада припада општини Сапна у Федерацији БиХ.

Извор: Општине Лопаре

ЕПИСКОП ФОТИЈЕ ПОСЈЕТЕ МАНАСТИР РОЖАЊ НАЧЕЛНИК ЛОПАРЕ РАДО САВИЋ