СВЕТОСАВСКА НЕДЈЕЉА У ТЕСЛИЋУ

У славу и част Светога Саве, Првог Архиепископа Српског и 350-те годишњице од упокојења Светог Василија Острошког, у Теслићу је одржана светосавска недјеља под називом „Од Жиче до Острога.“

Организатори овог догађаја су парохије теслићке, СПКД „Просвејта“, Светосавска омладинска заједница, Културни центар, Народна библиотека „Данило Киш“ и Туристичка организација Теслић.

Циљ ове манифестације је, да кроз духовно-културне садржаје покаже да је Христов пут, који је у нашем роду утемљен у лику и дјелу Светога Саве, настављен преко острошког светитеља, Светога Василија, остао исти пут којим и данас ходи наша Света Црква.

У суботу 22. јануара у Великој сали Дома „Просвјете“ одржано је Светосавско вече фолклора, гдје су се присутни упознали са народним играма и обичајима.

Свечана Светосавска академија која је била припремљена, услед околности пандемије изазване корона вирусом је отказана. Умјесто тога, етно група „Дар“ из Бања Луке је у недјељу 23. јануара духовном и народном пјесмом величала име српског Путеводитеља, Светога Саве.

У сриједу 26. јануара заједничком школском приредбом под називом „Ускликнимо с љубављу“, кроз ријечи и пјесму приказано нам је дјело и значај Светога Саве и свечано је завршена Светосавска недјеља.

Литургијским сабрањем, молитвом и традиционалним учешћем  најмлађих у светосавским појањима и словима о Светоме Сави, сви заједно смо ускликнули: Да живимо сви у слози, Свети Саво ти помози!

ђакон Александар Митровић

СВЕТИ САВА АКАДЕМИЈА ТЕСЛИЋ