ТЕСЛИЋ: ТВРТКО I – ПОТОМАК КРАЉА ДРАГУТИНА НЕМАЊИЋА

У навечерје празника Светог апостола Јакова, Епископа јерусалимског, у Великој сали Дома „Просвјете“ у Теслићу, одржано је предавање Твртко I – потомак краља Драгутина.

Предавач је био господин Дејан Дошлић, асистент на Филозофском факултету и Бања Луци.

Предавање је одржано у оквиру манифестације Дани краља Драгутина у Теслићу, а по благослову Његовог Преосвештенства Епископа зворничко-тузланског господина Фотија. Организатор предавања је Туристичка Организација Општине Теслић, која заједно са Црквом даје свој допринос на очувању вјере и историје.

Дошлић је у уводу свог излагања представио основне историјске чињенице владавине краља Драгутина и области којима је владао. Стефан II Котроманић је био унук  краља Драгутина, а Стефан Твртко Котроманић је био нећак Стефана II и праунук краља Драгутина, те на тај начин повезан са Немањићима. Твртко је од Немањића узео име Стефан, које је било владарско поријекла. У својој повељи Дубровчанима, Твртко наводи три степена: први степен је  владика Христос, од кога је све створен; други степен су његови прародитељи, Немањићи, који се преселише  у Небеско царство, и трећи степен је сам он, постављен за краља Срба, Босне, Приморја и Западне стране.

Постоји неколико тврдњи о крунисању Твртка, али највјеродостојнија је она која говори о његовом крунисању у манастиру Милешеви, на Митровдан 1377. године. Навешћемо неколико чињеница овоме у прилог:

1. У повељи краља Стефана Твртка, Дубровчанима читамо: "Идох у српску земљу, желећи и хотећи оснажити престо родитеља мојих..."  и

2. Мавро Орбин, 1376. говори о томе да се Твртко крунисао од стране митрополита  Милешеве, гдје су биле мошти Светога Саве. Ова годинаје касније због историјских чињеница преправљена на Митровдан  1377. године.

На основу наведених чињеница, најприближнија је ова хипотеза о крунисању у манастиру Милешеви.

Желимо да ово предавање служи истини која нас води ка будућности, да наши корјени кроз Христа Богочовјека долазе од Светога Саве, преко свих његових наслиједника, у које се заједно са краљем Драгутином и Твртком I убрајамо и сви ми који славимо Сведржитеља, Који јесте, и који беше, и који ће доћи.“ (Откровење 1,8).

ђакон Александар Митровић

ДАНИ КРАЉА ДРАГУТИНА ТЕСЛИЋ КУЛТУРА