СЛАВА ХРАМА СВЕТЕ ПЕТКЕ У ГАРЕВЦУ КОД МОДРИЧЕ

Дана, 26/13. октобра 2021. године у Храму Свете Петке Параскеве у Гаревцу - Ново Насеље код Модриче, служено је Велико вечерње богослужење у част преподобне мати Параскеве – Свете Петке.

Вечерње богослужење служио је протојереј Бранко Цвјетковић, свештеник из Модриче уз саслужење свештеника: протојереја Недељка Горановића из Добоја, протонамјесника Стаменка Станковића из Модриче, јереја Николаја Тодоровића из Крушковог Поља и јереја Мирослава Драшка из Новог Града.

После вечерње службе дјечији хор "Србчићи", који пјева при храму Свете Петке Параскеве у Гаревцу, отпјевао je три духовне пјесмице.

Након хора протојереј Недељко Горановић обратио се поучним и бираним ријечима вјерном народу истичући колико је значајан живот Свете Петке за нас Православне хришћане на путу спасења, похваливши своје бивше парохијане што долазе у храм Божији да молитвено прослављају Божије угоднике,  а посебно се захвалио дивној дјечици која кроз духовне пјесмице проповједају ријеч Божију.

После дивне бесједе народ је прилазио да прими по парче освећеног хљеба, а јереј Мирослав Драшко је помазивао вјернике освећеним уљем.

Сутрадан, на дан када наша Православна црква прославља успомену на преподобну мати Параскеву – Свету Петку, Свету Литургију служио је протојереј Никола Горановић, уз саслужење  јереја Ненада Јеремића.

Прелијепог празничног дана храм у Гаревцу био је мали да прими све вјернике под своје сводове. Светој Литургији присуствовао је и г-дин Јовица Радуловић начелник Општине Модрича са својим сарадницима.

На Светој Литургији, поред великог броја дјеце, причестило се и доста мајки које имају посебно поштовање према Светој Петки.

Након Свете Литургије, протојереј Никола је говорио о нашој Светој Петки која је била српског рода, да се као млада замонашила и подвизавала у Јорданској пустињи, али да се пред крај живота ипак вратила у родни град Епиват. Отац Никола је истакао да празнично Јеванђеље говори о потреби да ми Православни вјерници требамо имати мудрост и врлине попут мудрих девојака, као што је имала Света Петка ако желимо да постигнемо Вјечни живот. Свако вријеме носи своје бреме, тако и наше вријеме се сусреће са неким новим изазовима у виду савремене болести, али захваљујући сили Божијој и молитвама Свете Петке Параскеве можемо изаћи као побједници против тих искушења.

Прије трократног опхода хаџи Боро обратио се вјерницима изговарајући молитве у стиховима.

У продужетку молитвеног славља услиједио је трократни опход око храма, отац Ненад осветио је водицу, док је отац Никола осветио и преломио славски колач са кумом данашње славе г-дином Зораном Лазићем из Гаревца. Кумови данашње славе припремили су послужење у порти храма.

Г-дин Зоран Лазић предао је кумство г-дину Миленку Стојановићу са гаревачке парохије који се јавио да са својом породицом буде кум идуће 2022. године.

У нади да ће Света Петка Параскева заштити, како присутне вјернике тако и све Православне хришћане, призивамо Божији и Свете Петке благослов на све оне који јој се моле и који поштују њено Свето име.

​протојереј Никола Горановић

СВЕТА ПЕТКА ПАРАСКЕВА ХРАМОВНА СЛАВА ГАРЕВАЦ НАЧЕЛНИК ЈОВИЦА РАДУЛОВИЋ ХОР ХОР СРБЧИЋИ