ЕПИСКОП ФОТИЈЕ ОСВЈЕШТАО ХРАМ У КЛАДАРИМА

Писани трагови указују да је у крњинском мјесту Кладари први црквени објекат постојао 1893. године. На истом мјесту након више од једног вијека изграђен је нови храм посвећен Рођењу Пресвете Богородице.

Његово Преосвештенство Епископ зворничко-тузлански г. Фотије предводио је чин освећења новоизграђеног храма. Изградња храма трајала је 13 година уз подршку парохијана и Градске управе Добој. Ипак, ту радовима није крај.

-Треба радити нови Светосавски дом. Имамо овдје испод цркве црквени бунар за који је већ урађен пројекат. Добили смо од владике одобрење да се доведе вода овдје до светога храма. Значи, треба да се обнови тај бунар и да се изгради један споменик за ове наше људе који су стрељани за вријеме Другог свјетског рата – изјавио је Жарко Милашиновић, протојереј-ставрофор.

Православни храм у Кладарима освјештао је Епископ-зворничко тузлански г. Фотије, који је рекао да је освјећење храмова велики благослов Божији.

-То је један знак за будућност да ћемо живјети овдје на овим посторима и да ћемо чувати своју традицију, своју вјеру, своју културу, своје писмо и своје свештено предање – рекао је Његово Преосвештенство Фотије, Епископ зворничко-тузлански.

Кумови овог храма били су посланик у Парламенту БиХ Обрен Петровић и градоначелник Добоја Борис Јеринић,којима су уручени ордени краља Драгутина.Трећину средстава за изградњу ове светиње уложила је градска управа.

-Дијелим радост заједно са г. Петровићем јер заједно смо кумови овог храма. Наравно, да смо увијек били заједно уз нашу Српску православну цркву која окупља народ, односно која окупља наше грађане, и он као градоначелник у протеклом периоду, а такође и ја као насљедник на његовом мјесту. Наша обавеза је да помогнемо и да изађемо у сусрет свим њиховим плановима и активностима везаним за цркву, али и за неке друге ствари које су рађене и у Кладарима и у Опсинама – изјавио је Борис Јеринић, градоначелник Добоја.

Поред града Добоја средства у изградњу овог храма уложили су и парохијани. Овај храм је мјесто молитве за мјештане Кладара и Опсина.

Светом архијерејском Литургијом началствовао је владика Фотије уз саслужење свештенства архијерејског намјесништва добојског.

Звона за цркву Рођења Пресвете Богородице у Кладарима освјештана су прије скоро двије године, а сада је на радост вјерника и сам храм освјештан.

Текст: РТВ Добој
Фото:  РТВ Добој и Епархија зворничко-тузланска

РОЂЕЊЕ ПРЕСВЕТЕ БОГОРОДИЦЕ МАЛА ГОСПОЈИНА ОСВЕЋЕЊЕ КЛАДАРИ ДОБОЈ ГРАДОНАЧЕЛНИК БОРИС ЈЕРИНИЋ ОБРЕН ПЕТРОВИЋ ОРДЕН