УСНУО У ГОСПОДУ ПРОТОЈЕРЕЈ-СТАВРОФОР ДРАГАН КАИНОВИЋ

Уочи празника Преображења Господњег, уснуо је у Господу, умировљени парох дервентски први, протојереј - ставрофор хаџи Драган  М. Каиновић.
Заупокојена Литургија биће служена 20. августа у 09.00 часова у Саборном храму у Дервенти а опијело у 13 часова. Сахрана ће бити на гробљу у Горњим Церанима.

Вијест о томе да је прота болестан забринула је многе његове бивше парохијане, свештенике и друге пријатеље. Многи су своје молитве ових дана узносили за његово скоро оздрављење, али воља Божија је била да нас прото напусти прије наших очекивања, управо као што је и Господ говорио својим ученицима:"Боље је за вас да ја одем"!

Прота Драган спада у ред несвакидашњих пастира Цркве Христове. Човјек са изузетним даровима и снагом воље каква се ријетко среће.

Мада не толико стар годинама, прота је духом припадао некадашњим генерацијама старих свештеника о којима смо могли само слушати у причама. Захваљујући добром проти могли смо кроз живо искуство и сами да се напајамо са тог врела.

Прота Драган је носио је у себи све одлике једног доброг пастира, увијек спремног за било који задатак повјерен му у цркви. Свештеници и парохијани са којима је толико година сарађивао добро познају његову преданост служби.  Изнад свега тачност и одговорност, нарочито у административним пословима. Прота је био врсан проповиједник, прегалац у обнови старих и подизању нових храмова, вјероучитељ, човјек од пера и непрекидни трудбеник на њиви Господњој.

Они који су имали привилегију да буду у његовој непосредној близини, памтиће његове незаборавне анегдоте и животне приче. Вазда спреман за дружење, пјесму и лијепу ријеч, а изнад свега добар "друг".

Протојереј - ставрофор хаџи Драган М. Каиновић, рођен је на Видовдан 1953. године у селу Горњи Церани код Дервенте. Основно образовање стекао је у школи "Ђорђо Панзаловић" у Осињи. Петоразредну богословију завршио је у манастиру Крка 1973. године. На Православном богословском факултету Српске православне цркве, Универзитета у Београду, дипломирао је 2012. године из предмета: Катихетика са хришћанском педагогијом, на тему: Педагошко - дидактички приказ вјерске наставе у Републици Српској од 1992-2012.

Од стране блаженопочившег Епископа зворничко-тузланског  Г. Лонгина у манастиру Тавни рукоположен је 15. августа 1974. године у чин ђакона, а 16. августа  исте године у чин презвитера.

Прота је ожењен супругом Миленом, са којом је стекао двоје дјеце, сина Миодрага који је свештеник у Пелагићеву и ћерку Драгану која живи у Дервенти. Има петоро унучади.

Службовао је од 1974 - 1977 године у Јасеници код Тузле, од 1977-1980. године у Станарима код Добоја, од 1980-1991. године у Босанском Шамцу, а од 1991-2014. године у Дервенти.

Од 1991. до 2013. године био је Архијерејски намјесник дервентски у Дервенти. Од 2001. до 2013. године био је главни и одговорни уредник листа "Глас Православља" који је издавало свештенство Архијерејског намјесништва дервентског.

Писао је за многе листове, како црквене тако и свјетовне, а његово запажено писано дјело је књига "Благодат Свете Земље", коју је написао 2008. године послије ходочашћа Светој Земљи. Посљедње писано протино дјело носи назив "Пастирско слово", издато 2019. године у издавачкој кући Епархије зворничко-тузланске ''Синај''.

Вјечан ти помен, блаженства достојан, оче и брате наш Драгане. Христос Васкрсе!

УСНУО УПОКОЈИО ДРАГАН КАИНОВИЋ