Велика Сочаница: Прослављен Свети Сава

У сочаничком  храму светог Вазнесења Господњег, као и у ПОШ ''Никола Тесла'', ове године благости Господње, Свети Сава је прослављен на веома торжествен и  достојанствен начин.
              Свету Литургију у храму светог Вазнесења Господњег служио је протојереј-ставрофор Славољуб Тривић. Светој Литургији  је присуствовао велики број вјерника, понајвише дјеце и омладине. У својој бесједи ученицима ПОШ, радним колегама и запосленим, као и вјерницима парохије сочаничке, прота Славољуб је, између осталог, рекао: ''Свети ликови, Саве и оца му Симеона Мироточивог, фрескописани су широм православног свијета у светим храмовима. То су свједочанства вјеровања да су живјели животом достојним Бога и да су свједочили Име Христово. Велики су светитељи јер су очистили своје душе да би се Дух Свети уселио у њих. Они невидљиво пребивају тамо гдје је и Свети Дух. Иако су уснули прије много вјекова ми можемо да их дозивамо и да им се обраћамо светим молитвама.''
              Светој Литургији, по веома лијепом времену за ово годишње доба, осим дјеце, присуствовали су и наставници, као и помоћно особље  из ПОШ у Великој Сочаници. После Свете Литургије  обављен је трократни опход око светог храма, освећено славско кољиво и  славски колач уз химну Светом Сави, које за ову годину, као и трпезу љубави, припремише браћа Јован и Стефан Јовановић (унуци Марка и Иве Кузмановић) из Мишинаца. Кумовима овогодишњег Светосавског славља уручен је дар Даринке Којић из Велике Сочанице – златни православни Крст у резрбареној кутији украшеном православним мотивима. Потом су услиједили дјечији рецитали и подјела светосавских пакетића као и православних молитвеника дјеци која су рецитовала, а њих су даровали Драгислав Зарић и Миленко Пуљановић из Велике Сочанице.
              Дан раније, у  просторијама  ПОШ ''Никола Тесла'' у Великој Сочаници, ученици су заједно са својим наставницима  припремили  пригодан културно-умјетнички програм који су почели Химном Светом Сави. Велики број родитеља је присуствовао програму као и освећењу славског кољива и колача које је за ову годину, са својим родитељима, припремила  ученица петог  разреда Милица Тривић из Велике Сочанице.
              Кумство за наредну годину преузели су брат и сестра Наде Ђуричић и Нада Ђемић из Велике Сочанице.
                                                          „Ускликнимо с љубављу Светитељу Сави!“
                                                                                      протојереј- ставрофор Славољуб И. Тривић