ДОБОЈ: ПРОСЛАВА 800 Г. АУТОКЕФАЛНОСТИ СПЦ И СЛАВА СПОМЕН-ХРАМА

Слава саборног спомен-храма у Добоју

Поводом празника Рођења Пресвете Богородице и крсне славе Спомен храма у Добоју, свету Литургију је служио игуман манастира Озрен, архимандрит Гаврило Стевановић уз саслужење протојерејâ-ставрофорâ Стојана Јовановића, Драгомира Хаџи-Стевића, Растка Максимовића, јереја Мирослава Тодоровић и ђакона Бојана Јокановић.

Бесједу о лику Пресвете Богородице одржао је протојереј-ставрофор Растко Максимовић.

Након Литургије свечана Литија је прошла улицама града Добоја.

По повратку испред храма служен  је парастос за све који животе положише бранећи вјеру и отаџбину Српску, а потом је служен и славски обред.

Ове године је кумство припало Цвијети Божић и Рајки Радић из Добоја, а за наредну годину, да кумују, јавили су се градоначелник града Добоја г. Борис Јеринић и предсједница скупштине града Добоја г-ђица Сања Вулић.

Прослава 800 година аутокефалности Српске православне цркве

У Добоју је 20. и 21. септембра СЦПД ''Богољубље'', које дјелује при храму Рођења Пресвете Богородице у Добоју, са свештенством добојских парохија, а благословом Епископа зворничко-тузланског Г. Фотија,  организовало низ манифестација поводом 800 год. аутокефалности СПЦ под називом  ''800 год. аутокефалности СПЦ 1219-2019 кроз духовну музику''.

Повезана вијест: ЕПИСКОП ФОТИЈЕ У ДОБОЈУ: ХРАМОВНА СЛАВА И ПРОСЛАВА 800 Г. АУТОКЕФАЛНОСТИ СПЦ

Првог дана је у храму Рођења Пресвете Богородице, након празничног вечерњег богослужења које је служио Епископ зворничко-тузлански Фотије, предавање на тему 800 г. аутокефалности СПЦ одржао др Радован Пилиповић, директор архива СПЦ а затим је одржан концерт духовне музике који је извео хор Свети Платон Бањалучки из Бања Луке са диригентом проф. Арсеном Чаркић.

Повезана вијест: НАЈАВА (ДОБОЈ): ПРОСЛАВА 800 АУТОКЕФАЛНОСТИ СПЦ

Другог дана, у недјељу, у 15 часова у добојском Центру за културу и образовање предавање на тему ''Историја црквене музике''  одржао је проф. Арсен Чаркић а др музике Тамара Адамов Петијевић из Новог Сада одржала је радионицу на тему ''Црквена хорска музика и модерне технике''.

Истог дана од 17 часова уприличен је округли сто за диригенте црквених хорова из Републике Српске и Србије а тема је била дириговање црквеним хоровима.

Увече је у великој сали Центра за културу и образовање у Добоју одржан концерт црквених хорова гдје су учешће узели: СПД Јединство из Бања Луке - диригент Немања Савић, хор Свети Стефан Дечански из Новог Сада- диригент Тамара Адамов Петијевић, СЦПД Богољубље из Добоја- диригент Славиша Ђурић, хор свештеника Епархије бањалучке - диригент Немања Савић и дјечији црквени хор храма Светиг апостола Петра и Павла из Добоја, диригент Љубица Тимановић-Ролд.

Поред наведених учешће у овим манифестацијама узело је 17 представника хорова из Републике Српске, Федерације БиХ и Републике Србије.

протојереј-ставрофор Душко Недић