ЕПИСКОП СЕРГИЈЕ: ЉУБАВЉУ САЧУВАТИ СРПСКЕ СВЕТИЊЕ У ЦРНОЈ ГОРИ

Његово Преосвештенство Епископ бихаћко-петровачки и рмањски Сергије оцијенио је да је прошлост Црне Горе српска историјска читанка, понос и путоказ, а да је данашња Црна Гора једна од најтамнијих страница слободорске, светосавске и страдалне историје.

Епископ Сергије (Фото: eparhijabihackopetrovacka.org)
- Не дозволимо да та страница затамни вијекове поноса и славе, вијекове вјере и жртве. Свако од нас, у љубави Божијој, дужан је да помогне да наша заблудјела браћа схвате да гонећи Српску цркву заправо прогоне сами себе, да суде својим прецима и да своје потомке лишавају прошлости којом треба да се, с правом, поносе - поручио је владика Сергије.

Владика Сергије оцијенио је да је Тројичиндански сабор, одржан недавно у Подгорици, један од вапаја Српске православне цркве и народа, митрополита и епископа, али и свештенства, монаштва и вјерног народа, да се злу истином стане у крај, да се љубављу заустави лавина мржње.

- Зато ниједан Србин у Црној Гори, ма колико му данас тешко било, не смије се осјећати усамљен, јадан и понижен, јер је васколико српство, иако фрагментирано вјештачким границама, заједно у истој жељи - да се очува мир, да се сачувају светиње које су чувале нас, ма гдје се налазили - рекао је владика Сергије.

Он је истакао да, све док пати макар један Србин на Косову и Метохији или данас у Црној Гори, ниједан други Србин, гдје год се налазио, нема право да се осјећа срећним.

- Нека да Господ да опет и изнова васкрсне братска љубав у српској Спарти - Црној Гори, да се разбраћена браћа опет врате себи и својим коријенима, а ми их дочекајмо братском љубављу, оним истим жаром као што је отац дочекао блудног сина. У супротном, оствариће се она народна изрека: `Ко неће брата за брата, хоће туђина за господара! - поручио је епископ бихаћко-петровачки.

Он указује на то да је страдање одредило историјску судбину Срба који су жртвом себи и другима показали и још показују да је "земаљско за малена царство, а небеско увијек и довијека", саопштено је из Епархије бихаћко-петровачке и рмањске.

- Сваки нам је дан борба за голи опстанак, да јесмо и да нас буде, да баштинимо баштину својих предака. Зато нам је важно Косово, да нас буди и разбуђује из дубоког сна данашњег конформизма, гдје је важније имати него бити, гдје је важније уживати него живјети, гдје је прихватљивије трошити него стварати - каже епископ Сергије.

Он сматра да је Црна Гора, некад земља славних Петровића, светаца и јунака, данас постала ново Косово, држава која би да поништи трајање и искоријени српство са тла из којег је поникло.

- Сви ми, којима је Црна Гора у срцу, сви ми који уснама и срцем свакодневно призивамо молитвену помоћ Острошког Чудотворца - Светог Василија, патимо и страхујемо, молећи Свемилосног Господа, да се не пролије ниједна кап братске крви, да не завлада омраза међу истима, да се врати љубав међу потомке оних истих предака који су ту Црну Гору бранили од Турака, чувајући своје светиње, храмове и гробља, па чак и онда када се битка чинила унапријед изгубљеном - поручио је епископ бихаћко-петровачки.

Предсједник Црне Горе Мило Ђукановић оптужио је Српску православну цркву да покушава да чува инфаструктуру велике Србије и да омета европски пут Црне Горе, те најавио обнову црногорске православне цркве.

Митрополија црногорско-приморска је у суботу, 15. јуна, организовала Тројичиндански сабор пред Саборним храмом Христовог васкрсења у Подгорици с циљем да се у заједничкој молитви православних вјерника пошаље јасна порука да је једини прави пут - пут богољубља и братољубља.

Сабор је сазван у знак протеста због предложеног закона о слободи вјероисповијести који предвиђа одузимања имовине, односно храмова, Српске православне цркве у Црној Гори.

Извор: РТРС