НА ХИЛАНДАР СТИГЛЕ МОШТИ ПОСЛЕДЊЕГ СРПСКОГ ЦАРА (ВИДЕО)

Реч је о моштима Јована Уроша, последњег српског владара који је носио царску круну

Митрополит стагонски и Метеора Теоклит и игуман манастира Велики Метеор, архимандрит Нифон донели су у на поклон Хиландару делић моштију Преподобног Јоасафа.

Ову велику светињу, благослов манастира Велики Метеор, дочекао је игуман Свете царске српске лавре архимандрит Методије на дан Светог Трифуна.

Јован Урош, био је последњи мушки изданак лозе Немањића. Уједно је и последњи српски владар који је носио царску титулу. Био је син Симеона Уроша Немањића и синовац Цара Душана.

Након неколико година владавине, одрекао се царског престола и замонашио у манастиру Велики Метеор, где почивају његове мошти. Вест о томе да је наследио престо затекла га је на Светој Гори.

Када су Турци заузели Тесалију, неколико година провео је живећи у светогорском манастиру Ватопеду, где су својевремено, два столећа раније, боравили и његови преци, монаси Симеон и Сава.

Заједно са Светим Атанасијем Метеорским, својим духовним оцем, убројан је у ктиторе Метеора. Као и други Немањићи, подизао је цркве и помагао многе манастире. Упокојио се, након више од четири деценије монашког живота, у једној малој келији на Метеору 1423. године.

Прошле године је у митрополији Стагонској одржан симпозијум поводом 600 година упокојења овог светитеља на којем је учествовао игуман и братија манастира Хиландара. Тада је договорено да митрополит и игуман донесу делић моштију Преподобног Јоасафа на дар српском манастиру на Светој Гори.

Извор: Манастир Хиландар
Тропар Светом Јоасафу (глас 3):

Срцем и душом си заволео Господа Христа,
све лепоте света си оставио,
и више си волео да у смирењу и послушању Богу служиш,
него да на престолу царском седиш.
Зато те побожно хвалимо и свету успомену твоју прослављамо, кличући:
Оче Јоасафе, богоблажени, моли Христа Бога,
за спасење нашег рода хришћанског.

МАНАСТИР ХИЛАНДАР СВЕТА ГОРА