КИЈЕВ ЗАБРАНИО КАНОНСКУ УКРАЈИНСКУ ПРАВОСЛАВНУ ЦРКВУ МП

Врховна рада усвојила је у начелу нацрт закона број 8371, који предвиђа забрану Украјинске православне цркве Московске патријаршије.

За закон је гласало 267 посланика, док је 15 било против.

У пропратном објашњењу, које је објављено на сајту украјинског парламента, овим законом се предлажу измене законодавства које предвиђају могућност „спречавања активности у Украјини верских организација чији се центар (управа) налази ван Украјине, у држави која врши оружану агресију на Украјину”.

Подсетимо, украјинске власти су у протеклих годину дана организовале највећи талас прогона УПЦ у новијој историји земље.

Позивајући се на њену повезаност са Русијом, локалне власти у различитим регионима Украјине одлучиле су да забране деловање УПЦ, а парламенту земље је поднет предлог закона о њеној фактичкој забрани у Украјини.

Извор: Спутњик

УКРАЈИНА УКРАЈИНСКА ПРАВОСЛАВНА ЦРКВА ЗАКОН ПРОГОН ХРИШЋАНА