ПАТРИЈАРХ ПОРФИРИЈЕ: ЦРКВА И ПРАВОСЛАВНА ВЈЕРА СРБЕ ЧИНЕ ЖИВИМА

Фото: Епархија зворничко-тузланска
Његова светост патријарх српски Порфирије захвалио је данас свима који су учествовали у изградњи Саборног храма Рођења Пресвете Богородице у Зворнику, јер су разумјели да је свако насеље без цркве мртво, а да су Црква и православна вјера крвоток који Србе чини живима.

"Као што је човјек без душе леш, тако је и свака српска заједница, свако српско мјесто и насеље које у себи нема храма, мртво насеље. Оно не живи истим откуцајем православног срца", истакао је патријарх Порфирије у обраћању вјерницима након што је освештао храма.

Патријарх је рекао да није могуће замислити Србина без православне вјере и Цркве, у којој је српски народ једно, те подсјетио да је било времена када су Срби губили државе и живјели у различитим државама, али су без обзира на све живјели пуним плућима јер је били са својом Црквом и православном вјером.

"У временима када је српски народ био подијељен у много држава, поред много тога заједничког, постоји заједничка круна, а то је православна вјера", рекао је патријарх Порфирије.

Његова светост је подсјетио да је зворничко-сребреничка митрополија из 1232. године, почетака када је Свети Сава добио аутокефалност, прво сједиште имала у Зворнику, па у Сребреници, а протезала се до Ужица и да није било зида, планине, ријеке који су могли да је раздвоје јер је српски народ био јединствен.

Према његовим ријечима, многи и данас покушавају да дијеле српски народ и поремете вриједности на којима је растао, кроз идеје и идеологије, понекад и прислино, хоће да дијеле православно биће човјека, а онда и као народ.

Наводећи да је у једном организму све у хармонији и да се све слаже, патријарх Порфирије је рекао да је Србин брат другом Србину гдје год се налазио и да је то зато што постоји исти крвоток, исто дисање, откуцаји срца, а то су православна вјера и Црква.

"Зато сам срећан и благодаран Богу што смо у Републици Српској одавно дошли до такве спознаје, без обзира ко је на којем мјесту, сви заједно су осјетили да је православна црква крвоток који нас чини живима и срце које даје живот нашем народу", истакао је српски патријарх.

Патријарх је благословио окупљене и пожелио им срећан празник Малу Госпојину, а честитао је и куму предсједнику Српске Милораду Додику који је, поред многих, помогао да овај храм у Зворнику данас изгледа овако, али и изградњу многих других храмова у Српској.

Његова светост је свима пожелио радост, здравље, мир у души и међусобну слогу, те истакао и значај данашњег празника наводећи да је Пресвета Богородица својом вјером показала који треба да буде наш пут.

"Христа ради, када будемо једно, нико нас неће моћи завађати, дијелити, имаћемо јединствен организам који ће само онда моћи да истински постоји и познаје другог и другачијег јер овдје смо упућени на другог и другачијег", рекао је српски патријарх.

Патријарх Порфирије освештао је данас Саборни храм Рођења Пресвете Богородице у Зворнику, а кум је био предсједник Републике Српске Милорад Додик.

Његова светост је први патријарх који, послије 90 година, служио Свету архијерејску литургију у Зворнику.

Градња Саборног храма Рођења Пресвете Богородице почела је 2008. године. Грађевински радови на овом храму су завршени, док је фрескописање у току.

Саборни храм има два монументална зворика чија висина са крстовима износи по 54 метра, као и пет купола, од којих је централна висока 35 метара, док је дужина храма са олтаром 21, а ширина 19 метара.

Текст: СРНА
​Фото и видео: Епархија зворничко-тузланска

ПАТРИЈАРХ ПАТРИЈАРХ ПОРФИРИЈЕ ПАТРИЈАРХ У ПОСЈЕТИ ЕПАРХИЈИ ЗВОРНИК ВЛАДА ПРЕДСЈЕДНИК МИЛОРАД ДОДИК РАДОВАН ВИШКОВИЋ