Делегација Вјерске службе Националне гарде Охаја у Команди Копнене војске Србије

Делегација верске службе Националне гарде Охајa посетила је данас Команду Копнене војске у Нишу, где их је примио командант генерал-потпуковник Милосав Симовић. Приликом посете, обишли су спомен-собу у којој су видели историјат Копнене војске.

Након посете Команди Копнене војске, делегацију је примио епископ нишки владика Арсеније, а током дана представници Националне гарде Охаја су обишли и Цркву узвишења Светога крижа (крста), Саборну цркву, Нишку тврђаву и Ћеле кулу.

Током целонедељног боравка у Србији, делегацију верске службе Националне гарде Охаја је у манастиру Прохор Пчињски примио владика Врањски Пахомије. Такође их је примио и муфтија Неџмедин Саћипи у Прешеву.

Делегација је присуствовала вечери, коју су припремили учесници вежбе „Платинасти вук 18“ војници и старешине оружаних снага Уједињених Арапских Емирата, где су под шатором пробали традиционалну храну.

За учеснике вежбе муслиманске вероисповести организована је посета џамији у Бујановцу поводом завршетка рамазанског поста, док је на полигону „Боровац” служена света литургија у теренским условима православним учесницима вежбе „Платинасти вук 18”, којој је присуствовао и помоћник главног војног капелана Војске Србије заставник Горан Јокановић.

У понедељак је први пут служена и света литургија на три језика црквено-словенском, српском и енглеском. Свету литургију служили су поручник јереј Горан Сандић, војни свештеник Специјалне бригаде, потпоручник јереј Ведран Костић, војни свештеник Четврте бригаде копнене војске, и потпуковник Џејмс Сајзмор, војни свештеник Националне гарде Охаја.

Литургији су осим припадника оружаних снага Србије, Црне Горе, Босне и Херцеговине, Бугарске, Румуније и Сједињених Америчких Држава, присуствовали пуковник Слађан Стаменковић, заменик команданта Четврте бригаде и руководилац вежбе „Платинасти вук 18”, пуковник др Саша Милутиновић, начелник Одељења за веру у Генералштабу Војске Србије, и пуковник Ендрју Аквино, главни војни свештеник Националне гарде Охаја.

На вежби „Платинасти вук 18”, која се изводи у бази „Југ” и на полигону „Боровац” од 11. до 22. јуна, учествују припадници војски из девет земаља.

Извор: Војска Србије