ПРОСЛАВА 825 ГОДИНА ХИЛАНДАРА - САСЛУЖИВАЛИ И СВЕШТЕНИЦИ ИЗ НАШЕ ЕПАРХИЈЕ

У  Светој царској српској лаври Хиландару свечано и молитвено је прослављен јубилеј – 825 година од оснивања манастира Хиландара.

Фото: монах Милутин Хиландарац
Свечана прослава отпочела је свеноћним бденијем. Служба је била недељна, заједно са службама Светом Сави и Светом Симеону, као оснивачима и ктиторима манастира.

Посебни гости у Хиландару били су Високопреподобни архимандрит Јефрем, игуман манастира Ватопеда и Високопреподобни архимандрит Тихон, игуман манастира Студенице.

На богослужењу на којем је началствовао архимандрит Јефрем, ватопедски монаси су појали за десном, а хиландарски за левом певницом.

Прослави је присуствовало братство хиландарске келије Светог Николаја „Буразери“, као и монаси из других хиландарских келија.

Између осталих гостију саслуживали су и свештеници из Епархије зворничко-тузланске, протојереј Иван Савиновић, бригадни свештеник при 5. Пјешадијској бригади Оружаних снага БиХ у Касарни и аеродрому ''Дубраве'' – Тузла; и протонамјесник Немања Ерак, управник библиотеке Епархије зворничко-тузланске.

По завршетку Литургије игуман Методије је рекао у беседи:

„Народ који не поштује своју историју показује да не брине о својој будућности, јер поштујући своју историју постављамо најбољи пут којим треба да идемо у будућности. У ова тешка времена, како за цео свет, а посебно за наш српски народ, желимо да се сетимо славних дела из прошлости, из наше историје, али не само ради сећања већ да би се подсетили Божијег пута којим су ишли наши славни Немањићи, да би се и ми потрудили да их пратимо на том путу.“

„Обично се сматра да је православном Светом Сави и Светом Симеону било лако јер су од почетка везани за Константинопољ, међутим историја показује да то није било баш тако. Њима то није било дато, они су се борили да тако буде. Због тога је значај одласка Св. Саве у Свету Гори много већи него што се нама чини“, додао је игуман Тихон.

Беседећи након славске трпезе, Игуман Јефрем истакао је да је ово велики догађај и за српски народ и за Свету Гору:

„Дух Свети је Светог Саву узнео на трон поставивши га за првог архиепископа српске цркве. Свети Сава је учинио огромно добро и свом народу и својој српској цркви, али и самој Светој Гори. Када је оснивао овај манастир на Светој Гори, знао је да један монах који је просветљен и кога је сам Господ даровао духовним даровима, ако постане духовни руководитељ може много добрих ствари да донесе свом народу.“

Фото: монах Милутин Хиландарац

СВЕТА ГОРА МАНАСТИР ХИЛАНДАР ИГУМАН МЕТОДИЈЕ МАНАСТИР ВАТОПЕД ИГУМАН ЈЕФРЕМ ЈУБИЛЕЈ