ГРЧКА ЦРКВА НАМЕРАВА ДА ПРОСЛАВИ ВАСКРС НА ОДАНИЈЕ ВАСКРСА У МАЈУ

Док је Грчка Православна Црква званично затражила од државе да барем свештенству дозволи да богослужи у Велику  недељу и на Васкрс у Светлу недељу иза затворених врата, Свештени Синод је јуче одлучио да пренесе празновање  Васкрса на Оданије Васкрса, у ноћи  између 26. и 27. мај , до када ће се, ако Бог да, цркве поново отворити.

Свештени Синод је одржао  јуче, 1. априла 2020, видеозаседање под председавањем архиепископа атинског Јеронима и детаљно размотрио продужење државних мера карантина до 11. априла, са изгледом даљих измена.

У извештају, објављеном на званичном сајту Грчке Цркве, Синод позива своју паству да се „стриктно придржавају упутстава здравствених власти“ и да не слушају оне који позивају на оглушење од мера, „што у данашње време није оправдано ни у име хришћанске вере“. „Са високим осећањем одговорности“, Синод отуда прихвата државне мере и позива све да остану код куће, истовремено тражећи од државе да дозволи да се службе савршавају у црквама и манастирима током Страдалне седмице и на дан Васкрса, чак и ако верници не могу присуствовати.

Даље, имајући на уму страшну ситуацију када православни хришћани не могу присуствовати Литургији и не могу се причестити на празник Васкрса, Синод позива своју паству да појачају своје молитве и саздају олтар у својим срцима.

„Учините себе жртвеном животињом, жртвујући свој живот у Светом храму и своје присуство у Божанској евхаристији за добро све своје браће и сестара“, наводи се у саопштењу.

А разматрајући могућност прослављања Васкрсења  Господњег свенародно, Синод пише: „Желимо и молимо се да опасност ускоро прође, тако да сви ми (свештенство и народ) можемо бити почаствовани да заједно прославимо Светло Васкрсење Господа нашег уз празничну недељну службу на дан Оданија великог празника Пасхе, односно у поноћ од уторка, 26. маја до среде, 27. маја 2020.“

Синод је такође поновио своју претходну изјаву да Божанска евхаристија ни на који начин не може бити извор болести.

Поред тога, архијереји су одлучили да приложе 163.941 америчких долара (150.000 евра) за борбу против вируса корона, при чему су чланови Синода приложили део својих примања и позвали остале архијереје Грчке Цркве да да им се придруже.

Свештени Синод је захвалио патријарху васељенском  Вартоломеју на прилогу Цариградске Патријаршије грчкој Влади.

Синод позива све да имају поверење у  гледишта и одлуке Свештеног Синода и у том смислу више не дозвољава ни једном свештеничком, манастирском или црквеном делатнику да даје било какве изјаве или наступа у медијима по питању вируса корона.

Архијереји „позивају све да се смиравају и предају се сазерцању и најсилнијој молитви“.

Митрополит Нафпакта  Јеротеј (Влахос), који је последњих година био портпарол Синода за медије, једини је архијереј који је  овлашћен да даје изјаве медијима.

Најзад, Синод позива све да се сете да је празник Вакрса „почетак“  духовног пред укуса  пуног наде и ишчекивања вечног живота, са крајњим циљем умртвљења смрти.

Извор: Оrthodoxtimes.com / СПЦ

КОРОНА ВИРУС COVID19 ПАНДЕМИЈА ГРЧКА ЦРКВА САОПШТЕЊЕ ВАСКРС