МИТРОПОЛИТ КИЈЕВСКИ ОНУФРИЈЕ НАКОН ЛИТИЈЕ У ПОДГОРИЦИ: ЧОВЈЕК МОЖЕ БИТИ ЛИЈЕП САМО КАДА ЖИВИ С БОГОМ

Његово Блаженство Митрополит кијевски и све Украјине г. Онуфрије, који је дошао у тродневну посјету Митрополији црногорско-приморској, предводио је вечерас, заједно са својим домаћином Архиепископом цетињски Митрополитом црногорско-приморским г. Амфилохијем, крсни вход улицама Подгорице у којем је учествовало неколико десетина хиљада вјерника.

Фото: Б. Мусић
Предходно је у саборном храму Христовог Васкрсења , у част доласка предстојатеља Украјинске православне цркве служена доксологија, а онда и молебни канон Пресветој Богородици за спас православних светиња у Црној Гори.

По повратку литије пред саборни храм Митрополит Амфилохије је у обраћању вјерном народу рекао да доноси благослов Патријараха јеруусалимског, московског и српског – учесника управо завршеног сабрања предстојатеља и представника дијела помјесних православних цркава у Јордану.

“Дај Боже да у овај храм овдје, који је освештао Патријарх васељенски Вартоломеј и Патријарх московски Кирило, чијим рукама су овдје засађене двије маслине, они поново дођу и виде да те маслине урађају плодовима и да дођу овдје да се помире”,. рекао је Митрополит црногорско-приморски.

Поздрављајући предстојатеља Украјинске православне цркве, рекао да је Митрополит Онуфрије донио благослов Светог Владимира Кијевског и других светитеља благословене земље Украјине – Кијевске Руси.

“Доноси нам благослов Светог Владимира, који је 988. године крстио руски народ у Дњепру. Дакле, у вријеме када је овдје код нас владао Свети Јован Владимир. Владимир Јован и Владимир Кијевски – два камена темељца наших Цркава и наших народа. И ево данас, они се овдје састају”, рекао је он.

Митрополит Амфилохије је рекао да мора да се похвали пред Европљанима, пред православнима и неправославнима, да је најљепши народ који се појављује – народ у Црној Гори, који у миру, љубави и слози обнавља душу Црне Горе.

“Не свађа се као они у Паризу, или они у Њујорку, или они у Њемачкој, него у  миру и братској љубави и братској слози обнављају своју душу, на здравим темељима утемељују будућност свиоје дјеце, обнављају душу Црне Горе која је била угрожена, нарочито од Другог свјетског рата”, рекао је Владика Амфилохије.

Нагласио је да је Црква у Црној Гори страдала у покушају безбожника да је униште након Другог свјетског рата.

“Убили су Митрополита Јоаникија и преко стотину двадесет свештеника… А народа – ни броја се не зна.. Овај народ који се сада појавио, јесте народ који је свједок њихове мученичке крви. Из тога страдања израстао је овај народ. А оно што израсте на страдању и распећу је вјечно и непролазно”, поручио је Митрополит Амфилохије.

Митрополит кијевски Онуфрије рекао је да је, када је добио позив од Митрополита црногорско-приморског Амфилохија да дође у Црну Гору, имао слику о Црногорцима која се формирала док је учио Богословију.

“Запамтио сам да је народ храбар и силан. Али кад сам дошао овде и видео велики број људи, схватио сам да сте љепши и благороднији него што сам замишљао”, рекао је предстојатељ УПЦ.

Казао је да смо ми Словени васпитани у светој православној вјери.

“Православна вјера формила је и наш духовни лик и нашу културу. Посматрајући ваше народне ношње, видио сам да су лијепе и хармоничне. Људи који су стварали ту ношњу имали су хармонију у себи и пред собом видјели хармонију Божју”, казао је он.

Додао је да човјек може бити лијеп само када живи с Богом.

“Уколико човјек зна Бога, уколико разумије вољу Божју, он постаје свет. У њему се открива љепота Божанског образа којим је Господ украсио све нас. Та љепота је нетрулежна. И кад човјек иде према Христу, он се сједињује и са Христом и са својим ближњим”, поручио је Митрополит Онуфрије.

Нагласио је да је право јединство могуће једино око Христа.

“Ко је са Христом, њега не може никакво зло да надвлада”, закључио је Митрополит кијевски Онуфрије бурно поздрављен од сабраног вјерног народа.

На крају је пожелио да Божја благодат чува вјернике, њихове породице и Црну Гору.

Приређен је и културно-умјетнички програм.

Митрополит Онуфрије ће у суботу, 29. фебруара, са почетком у 9 часова у подгоричком саборном храму служити Свету архијерејску литургију, а потом предводити велику Светосимеоновску литију поводом славе наше Митрополије – празника Светог Симеона Мироточивог.

Поред Митрополита Амфилохија, саслуживаће му више архијереја Српске и Украјинске православне цркве.

Извор: Митрополија црногорско-приморска