ПАТРИЈАРХ МОСКОВСКИ КИРИЛ СТИГАО У АМАН

Његова Светост патријарх московски и све Русије Кирил започео је 25. фебруара 2020. посету Хашемитском Краљевству Јордану. Његова Светост стигао је у престоницу Јордана да учествује у аманском сабрању предстојатеља  и делегација помесних православних Цркава.

На међународном аеродрому „Краљица Алија“ предстојатеља  Руске Православне Цркве поздравили су принц Гази Бен Мухамед, старији саветник краља Јордана за верска и хуманитарна питања; Самер Набер, директор Европског одељења Министарства спољних послова ове земље; Амер Хадад, заменик директора Протоколарног одељења при Министарству спољних послова.

Од стране Јерусалимске Патријаршије на дочеку су били: митрополит Востре Тимотеј, митрополит диокесаријски Венедикт, архиепископ киријакопољски Христофер. Међу онима који су дочекали Сверуског патријарха били су и начелник  Руске духовне мисије у Јерусалиму, архимандрит Александар (Елисов) и заменик начелника Мисије, јеромонах Дометиан (Маркарјан).

Амбасаду Руске Федерације у Хашемитском Краљевству Јордан представљали су ванредни и опуномоћени амбасадор Г.Ф. Десјатников и виши саветник у Амбасади И.А. Булгаков.

Током посете Јордану Његову Светост патријарха Кирила прате председник Одељења за спољне црквене односе Московске Патријаршије, митрополит волоколамски Иларион; протојереј Николај Балашов, потпредседник тог Одељења, као и председник Синодалног одељења за односе Цркве са друштвом и медијима В.Р. Легојда.

Предстојатељ Руске Православне Цркве и принц Гази Бен Мухамед разменили су поздраве. Његова Светост је нагласио да је веома срећан што долази у Јордан. Примећујући богату историју ове земље и значај који света места на територији те земље имају за вернике Руске Цркве, рекао је: „Ми имамо посебна осећања када посећујемо света места. То нису само знаменитости, већ места где Божја милост делује на посебан начин ... Наш народ доживљава велико поштовање и љубав према светим местима, а то је, наравно, веома добар предуслов за развој односа између наших земаља.“

ПредстојатељРуске Православне Цркве изјавио је да би се радо поново састао са јорданским краљем, Абдулахом II Бен Ал-Хусеином.

Његова Светост патријарх московски и све Русије Кирил такође се обратио топлим речима поздрава присутним архијерејима Јерусалимске Патријаршије.

Изразивши љубав и поштовање према Руској Православној Цркви, принц Гази Бен Мухамед посебно се задржао на активностима руског Дома за поклонике на реци Јордану. Посебно је напоменуо да многи поклоници из Русије долазе тамо, упркос напетој ситуацији у региону Блиског истока.

Извор: Московска Патријаршија (с руског Инфо служба СПЦ)

САОПШТЕЊЕ САБОР АМАН ЈОРДАН РУСКА ЦРКВА