АЛБАНСКИ АРХИЕПИСКОП: САБРАЊЕ ПРЕДСТОЈАТЕЉА ЦРКВА ДА САЗОВЕ ВАСЕЉЕНСКИ ПАТРИЈАРХ

Албански архиепископ Анастасије индиректно, ако не и јасно, предлаже да се на иницијативу Васељенске Патријаршије сазове свеправославнио сабрање предстојатеља помесних православних Цркава како би се обновило јединства међу помесним Црквама после  давања аутокефалности Цркви у Украјини.

Само три дана после изјаве Јерусалимског патријарха да ће да  сазове сабрање првојерараха православних Цркава у Јордану, архиепископ  албански Анастасије у  отвореном писму тврди да то сабрање треба да сазове Васељенски патријарх.

У свом писму архиепископ Анастасије наводи да је створена нова ситуација у православном свету после одлуке о давању аутокефалности Цркви Украјине, у којој су, како он тврди,  извесне геополитичке прилике имале улогу. Он истиче да се ово стање може променити само применом основног начела саборности, јер је „то једини излаз из тренутне кризе“, додајући да „докле год се одлаже свеправославно сабрање, мултилатералне поделе у православном свету постаће још опасније.“

Архиепископ Албаније истиче да постоји посебно забрињавајућа тишина код већине православних Цркава по питању украјинске аутокефалности и да политички притисци нарушавају углед Православља.

Бојећи се поделе на етнофилетским основама, чак и раскола, архиепископ Анастасије сматра да постоји хитна потреба за превазилажењем ове поларизације. Из овог разлога он предлаже да Васељенска Патријаршија преузме иницијативу и "поправи новонастало стање", а да све аутокефалне Цркве преузму на себе део одговорности, јер, како каже, „сви православни имају одговорност како да допринесу помирењу“.

Извор: Orthodoxtimes.com (са енглеског Информативна служба Српске Православне Цркве)

ЦАРИГРАДСКА ЦРКВА РУСКА ЦРКВА УКРАЈИНА РАСКОЛ АЛБАНСКА ЦРКВА